صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • مردم براي امت اسلامي دل مي‌سوزانند!  
 • 1392-09-14 6:55:43  
 • تعداد بازدید : 39   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  


 • لزوم حرکت خودجوش مردمی در تبلیغ بیداری اسلامی

  مردم برای امت اسلامی دل می‌سوزانند!

  ***

  در شماره گذشته، گشت‌وگذاری مفصل و باحوصله در غرفه‌ها و بخش‌های مختلف نمایشگاه قرآن زدیم و شما را با موسسات و مجموعه‌های فرهنگی مختلفی آشنا کردیم. اما با وجود این تفصیل، باز هم بخش‌هایی از نمایشگاه باقی ماند. در این شماره و از میان همه آن برجای مانده‌ها، دو مورد از غرفه‌ها را انتخاب کرده و برای آشنایی شما ذکر می‌کنیم.

  حمیدرضا غریب‌رضا یکی از روحانیون فعال و توانمند در حوزه بین‌الملل است که فعالیت‌های گسترده‌ای در عرصه جهان اسلام، بیداری اسلامی، گفتگو و تقریب مذاهب انجام داده است. او مدیر مؤسسه «گفتگوی دینی وحدت» است. این موسسه حدود هشت سالی است که در زمینه تبلیغ در عرصه بین‌‌الملل و ارتباط با فعالان جهان اسلام کار می‌کند. این موسسه در بخش بیداری اسلامی بیست و یکمین نمایشگاه قرآن کریم با هدف تبیین ماهیت بیداری اسلامی و تحولات کشورهای خاستگاه بیداری اسلامی، به انضمام مباحثی در مورد مقاومت در لبنان، فلسطین، سوریه با تأکید بر دشمن‌شناسی و توطئه‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل شرکت کرده بود. برای این کار هم قالب‌های مختلف هنری، گفتگو با کارشناسان، نشست‌ با مهمان‌های خارجی و شیوه‌های دیگر را تدارک دیده بود.

  ***

  اگر ممکن است مؤسسه «گفتگوی دینی وحدت» را ببشتر معرفی کنید.

  ما دو هدف را دنبال می‌کنیم: یکی اینکه به جوان‌های خودمان نشان دهیم که تفکر اسلام ناب محمدی در دنیا چطور مناسبت‌های سیاسی و فکری را متحول می‌کند. چون یکی از بحران‌هایی که متوجه کشور ماست، «بحران هویت» است که در آن سه عنصر دین، مذهب و اندیشه سیاسی ‌ما مورد هدف قرار گرفته است. مهمترین حمله به این سه عنصر هویتی هم این است که دین، مذهب و تفکر سیاسی ما را ناکارآمد نشان داده‌اند. این تهاجم تأکید دارد تفکر دینی نه تنها برای انسان معاصر گره‌ای باز نمی‌کند، بلکه سنگ راه پیشرفت انسان امروز خواهد بود. همین بحران هویت است که هزاران سؤال و شبعه را ایجاد می‌کند و حتی دغدغه‌مندان جامعه را در پازل بازی با شبهات می‌اندازد. رویکرد صحیح در پاسخ به شبهات و در دفع این حمله سنگین این است که با نشان دادن کارآمدی پاسخ به شبهه را بدهید. یعنی به شکل میدانی و عملی پاسخ بدهید، زیرا مردم واقع‌گرا هستند و واقعیت‌ها را می‌بینند. بنابراین تلاش ما این است که بیرون از مرزها را به جوانان خودمان نشان دهیم و بگوییم ببینید در دنیا چه می‌گذرد. برای این منظور، برنامه‌های متعددی اجرا شد؛ از جمله اینکه طلاب، دانشجویان و مهمانان خارجی را به دانشگاه‌ها و مساجد می‌بردیم. حدود 400-500 نشست دانشجویی و غیردانشجویی برگزار نمودیم.

  مؤسساتی هستند که این کار را انجام می‌دهند. وجه تمایز شما با آنها چیست؟

  مخاطبان ما در فضای نمایشگاه یک سطح عمومی دارند که باید فرهنگ بیداری اسلامی را برای توده‌های مردم توضیح بدهیم. اما برای  آنهایی که در عرصه بین‌الملل فعال هستند، هدف دوم مطرح است. اما هدف مهمتری که دنبال آن بودیم و الان تمرکز بیشتری روی آن هدف گذاشته‌ایم، این است که  خودمان آستین را بالا بزنیم و با مخاطبان خارجی‌ ارتباط بگیریم. اعتقادمان این است که در کنار کار نهادهای بین‌المللی نظام همچون سازمان فرهنگ و ارتباطات، مجمع تقریب مذاهب، مجمع جهانی اهل‌بیت، دفاتر مراجع و غیره که هر کدام در سطح توان خودشان و با متناسب ظرفیت خدماتی انجام می‌دهند، کار حرکت های مردمی خودجوش را کلید بزنیم. بنابراین به دلیل تفاوت‌های ساختاری که بین گروه‌ها و تشکل‌های مردمی و نهادهای رسمی وجود دارد، احساس مسئولیت کردیم که وارد عرصه بشویم و شبکه‌سازی و جهت‌دهی فکری بکنیم. امروز جوان‌های انقلابی در کشورهایی که بیداری اسلامی اتفاق افتاده، به تجربه جمهوری اسلامی احتیاج دارند. اگرچه رسانه‌های خود آنها و جریان‌های سکولار و وابسته به غرب در حال تلاش هستند که یک نوع بی‌نیازی کاذب بین انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی تبلیغ بکنند؛ ولی واقعیت این است که ما هر وقت توانسته‌ایم پیام خودمان را خوب برسانیم، آنها استقبال کرده‌اند و علاقمند شده‌اند. نشانه‌اش هم این است که هر کدام از این افراد که به ایران سفر کرده، ادعا می‌کند آن چیزی که دیده‌ایم با آن چیزی که شنیده‌ایم، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

  روند شکل‌گیری مؤسسه چگونه بوده است؟

  ما موج بیداری اسلامی را از همان سال‌های پیش می‌دیدیم. من در اولین سفری که به حج رفتم، با توجه به اینکه زبان عربی بلد بودم؛ با مخاطبان عربی ارتباط ‌گرفتم و احساس کردم یک موج عظیمی در امت اسلامی علاقه‌مند است تجربه جمهوری اسلامی را بداند و بشناسد؛ ولی ما زبان کافی برای ایجاد گفتگو و گفتمان با آنها را نداریم.

  یعنی چه؟

  یعنی اینکه نهادهای بین‌المللی ما برای اینکه پیام جمهوری اسلامی را در این 34 سال به مردم برسانند، نتوانسته‌اند به اندازه کافی پیام‌های ایجابی و مثبت ما که مبانی نظام و تجربه سیاسی ما را مطرح می‌کند؛ مطرح کنند و به شبهاتی که علیه ما مطرح شده، پاسخ بدهند. چون ما در یک فضای غبارآلود و سیاه از ایران هراسی و شیعه هراسی در حال زندگی هستیم. وقتی با مخاطبان کشورهای عربی مرتبط می‌شوید، می‌بینید ذهن آنها انباشته شده از یک تراکم تاریخی از درو‌غ‌های شاخ و دم‌دار از مسائل مذهبی و سیاسی. ما تنها هنرمان این است که می‌آییم با یک دستمال پاک، آن ذهن‌ها را پاک می‌کنیم و واقعیت‌ها را نشان می‌دهیم.

  پس جدا از رصد کشورها، به دنبال روشنگری هستید؟

  طبیعی است. توجه کنید ما یک پروژه‌ای داریم به اسم احیای تمدن اسلامی. در قرن بیستم انقلابی اسلامی اتفاق افتاده که در دنیا تحول ایجاد کرده است. دشمنان این انقلاب و پروژه تمدنی چهرة‌ جمهوری اسلامی را سیاه‌نمایی کرده تا این پروژه را شکست دهد. مثلاً من با با یکی از جوانان مصری صحبت می‌کردم، او می‌گفت در کتاب‌های درسی ما نوشته ایران شروع کننده جنگ ایران و عراق بوده است. در حالی که طبق قطعنامه سازمان ملل، عراق به عنوان متجاوز شناخته شده. اینکه یک دروغ سیاسی است، بسیاری از شبهات  و تهمت‌های مذهبی و دینی رابطه ما با مسلمانان را خدشه‌دار می‌کند. ما با این مسلمانان در حال زندگی هستیم، چه به شکل حضوری همچون ایام حج یا همایش‌ها و مسافرت‌ها و چه از طریق فضای مجازی. یعنی سعی کرده‌ایم ارتباط حداکثری و مداوم باشد. بالاخره نهادهای بین‌المللی هم کار ما را شناخته‌اند و با ما در ارتباط هستند و در مناسبت‌های گوناگون ما را دعوت می‌کنند. این گونه است که ما دردها و نیازهای آن‌ها را می‌شناسیم و با تفکرات آنها آشنا هستیم و می‌توانیم با آنها تعامل بکنیم.

  مقداری هم در مورد بخش بیداری اسلامی نمایشگاه توضیح دهید.

  ما برای اینکه مخاطبین این بخش با تحولات سیاسی که در دنیا می‌گذرد، بیگانه نباشند؛ کلیپ‌هایی را از بحرین، مصر، سوریه برای پخش می‌کنیم تا کسی که وارد فضای بخش ما می‌شود، در حقیقت وارد این تحولات ‌شود. تصاویری که اینجا هست، ذهن‌ها را به آن فضا می‌برد. کارشناسانی اینجا داریم و توضیحاتی در رابطه با این فیلم‌ها می‌دهند. من دیده‌ام وقتی جنایت‌های تروریست‌ها در سوریه را نشان می‌دهیم، بسیاری از افراد گریه می‌کنند، اشک می‌ریزند، تأسف می‌خورند. احساسات آنها برانگیخته می‌شود. مسابقه‌ای اینجا برگزار کردیم با نام مسابقه «نامه‌نگاری با مردم در ملت‌های بیداری اسلامی» شما باید این‌ نامه‌ها را ببینید. احساساتی که مردم ما ابراز می‌کنند، توصیه‌هایی که برای پیشبرد انقلاب‌ها دارند، حقیقتاً بی‌نظیر است. این موضوع نشان می‌دهد مردم ما برخلاف آن چیزی که در حال ترویج است، نسبت به این موضوع دغدغه دارند و نسبت به تحولات جهان اسلام بی‌توجه نیستند. واقعیت این است که این اهمیت و دغدغه در جان مردم حضور دارد. نشست‌هایی در زمینه مسائل بیداری اسلامی داشتیم، از مهمان‌هایی که اهل خود کشورهای اسلامی بوده‌اند، یا جلسات تریبون آزاد و گفتگو داشتیم.

  با سایر بخش‌های نمایشگاه مانند غرفه کشورهای اسلامی ارتباط دارید؟

  آن بخش را مجموعه جامعه‌المصطفی اداره می‌کند که از کشورهای اسلامی نماینده‌‌هایشان حضور دارند و به سؤالات مردم چهره به چهره پاسخ می‌دهند، ما مستقل از آنها هستیم اما با یکدیگر تعامل داریم.

  در مورد سایر برنامه‌های بخش خودتان توضیح دهید.

  در بخش مقاومت، در مورد سه کشور سوریه، لبنان و فلسطین به صورت تخصصی آثار پژوهشی، نشریات، کتاب‌ها، نرم‌افزارها و جزواتی ارائه شده است. بخش دشمن‌شناسی توطئه‌های کشورهای غربی را علیه امت اسلامی و جبهه جهانی مستضعفین نشان داده است. در بخش کودک است هم سعی کرده‌ایم برائت از دشمنان بیداری اسلامی را در قالب نقاشی، بازی، پرتاب دارت، تیراندازی و نامه نگاری برای کودک فلسطینی منتقل کنیم.

  عمده مخاطبین شما چه کسانی هستند؟

  فعالان رسانه‌ای برای ارتباط گرفتن با شخصیت‌های خارجی می‌آیند، فعالان دانشجویی و حوزوی که می‌خواهند در حوزه بیداری اسلامی کاری بکنند مشورت می‌گیرند. چون بخشی از کارهای ما ارائه مشاوره در حوزه بیداری اسلامی است. ما با رسانه‌ها تعامل خوبی داشته‌ایم و شاید با حدود بیست رسانه از شبکه العالم گرفته تا برنامه راز آقای طالب‌زاده و همچنین نشریات مختلف جلسات متعدد و گفتگوهای گوناگون داشته‌ایم.


  منبع: نشریه حلقه وصل

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :