صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • وظيفه سنگين حوزه‌هاي علميه و فرصت‌هاي ديپلماسي وحدت كه از دست مي‌رود   
 • 1393-06-10 11:50:30  
 • تعداد بازدید : 22   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: روز جمعه گذشته پس از پایان جنگ 51 روزه علیه مردم غزه، گروهی از الازهر برای ارسال کمک‌های مردمی با عبور از گذرگاه رفح وارد این منطقه شدند.

  خبرگزاری فارس: وظیفه سنگین حوزه‌های علمیه و فرصت‌های دیپلماسی وحدت که از دست می‌رود

  «کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه الازهر برای فلسطینی‌ها در نوار غزه» اقدامی مهم بود که 8 نفر در آن حضور داشتند و ریاست آنها را دکتر سعید عماره از اساتید برجسته الازهر برعهده داشت و در آن 5 کامیون شامل 92 تن ادویه و نیازهای دارویی و غذایی وجود دارد.

  بنابر این گزارش، چندی است کارشناسان عرصه تقریب مذاهب اسلامی با توجه به اوضاع منطقه و با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر «دیپلماسی وحدت اسلامی»؛ «مسئله محوری» را راهی برای تقویت این جریان می‌دانند.

  علی کمیلی یکی از این کارشناسان است که می‌نویسد: بنظر می رسد، اتخاذ رویکرد «مسأله محوری» می تواند تجربه‌ای فراتر از «گفت‌وگو» یعنی «مشارکت فعال» را برای مجمع [تقریب] به ارمغان بیاورد که بهترین نوع دیپلماسی عمومی و الگوی عملی وحدت خواهد بود چرا که در شرایط کنونی، دیگر ابزار گفت‌وگو نیز کارایی کافی را دارا نیست.

  مثلاً وقتی معضل گرسنگان سومالی، کشتار مسلمانان میانماری، کشتار عراقی‌ها، حصر غزه و… پیش می‌آیند مجمع می‌تواند در تجمیع علما و بدنه امت اسلامی برای رفع آن معضل تلاش کند و حتی همایش‌های سالیانه خود را در حوالی آن مناطق و با رویکرد «حل مساله» برگزار نماید؛ از خلال این فرآیند پس از چند سال، چند اقدام مشترک و موفق در حل مسائل مختلف جهانی در کارنامه مجمع به ثبت می رسد و علمای جهان اسلام را از انتزاع به عینیت می کشاند و «وحدت عملی» نیز محقق می گردد؛ اقداماتی که رساترین حجت مشهود بر صداقت ما در حمایت از برادران‌مان در جای جای امت اسلامی است.

  حال اگر نگاهی به تلاش‌ها در ایران در 51 روز جنگ سوم غزه بیاندازیم می‌بینیم که کمترین تلاشی از سوی جریانات حاضر در حوزه علمیه و دستگاه دیپلماسی وحدت کشورمان برای ارسال مساعدات انسانی به غزه صورت نگرفته است.

  تنها و جدا از تلاش‌های تقریبا دولتی در قالب هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک‌های انسانی به غزه این گروهی از جوانان ایران و مصر به رهبری «حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا» بودند که تلاش کردند کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای را به غزه ارسال کنند که آن نیز تاکنون به دلیل کارشکنی مصری‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

  مسلما موضع‌گیری‌های معنوی مقامات حوزوی و تقریبی در برابر جنگ غزه نیکو بوده و هست اما فعالیت جریان‌های بین‌المللی جدی در حوزه‌های علمیه با حمایت مجمع تقریب مذاهب اسلامی به نظر می‌رسد کارگشای اتفاقاتی نیکو در عرصه دیپلماسی وحدت اسلامی است که بزرگان و فضلای حوزه و به‌ویژه معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه وظیفه‌ای سنگین در این بین دارند.

  استفاده از فرصت‌هایی چون فرصت غزه و همکاری با الازهر در کاروانی این چنینی که تنها و تنها به خاطر کمک‌های مردمی به اهل غزه صورت می‌گیرد نیازمند اطلاعات دقیق و به‌روز و از همه مهمتر چابکی لازم است.

  چه اینکه ضرورت همکاری جدی حوزه‌های علمیه و الازهر به عنوان دو قطب علمی در جهان اسلام می‌تواند این مسیر را بازتر نماید.

  شاید بتوان نخستین گام را نهایی کردن سفر شیخ الازهر به ایران دانست، مسئله‌ای که هم علیرغم تاکید مقام معظم رهبری و با گذشت نزدیک به چهار سال از بیداری اسلامی نتیجه جدی نداده است.

   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :