صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • فعالان فرهنگي ايران در تونس/ تلاش براي شناساندن چهره واقعي ايران  
 • 1394-02-16 11:38:55  
 • تعداد بازدید : 64   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • اختصاصی/ گزارشی کوتاه از یک همایش مردمی در تونس

  در ایام نوروز امسال همایشی در کشور تونس برگزار شد که در آن از سراسر دنیا موسسات و مراکزی که به صورت مردمی تشکیل و اداره می‌شوند شرکت کرده بودند. همایشی متشکل از 5000 نفر که کمتر از 50 نفر ایرانی هم از مجموعه‌های مختلف مردمی در آن شرکت کرده بودند. چندین روز پس از برگزاری این همایش، میزگردی با حضور دو نفر از شرکت‌کنندگان آن همایش برگزار شد.


  محمداسماعیل نوروزی: به گزارش حلقه وصل، حجتالاسلام غریب‌رضا فعال فرهنگی حوزه بین‌الملل و مهدی نقویان مستندساز، درباره سفر به تونس و شرکت در این همایش سخن گفته‌اند.

  متن کامل این گفتگو به همراه مصاحبه با چند نفر دیگر از شرکت‌کنندگان را در شماره اردیبهشت مجله حلقه وصل می‌توانید بخوانید.

  حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا مدیر موسسه گفتگوی دینی:

  این جمع جهانی از سال 2001 هر دو سال یکبار در کشورهای مختلفی اجرا شده و یک جنبش جهانی در مقابله با اجلاس داووس است. بیشتر هم گروه‌های غیردولتی که گرایش چپ دارند در آن شرکت می‌کنند. تا کنون هم در کشورهایی مثل برزیل و آفریقای جنوبی برگزار شده که در سال 2013 هم در همین تونس تشکیل شده بود. یکی فضای خیلی متنوع در این همایش وجود دارد به نحوی که علاوه بر تفکرات انقلابی و اسلامی گروه‌هایی کاملاً مخالف مثل گروه‌های حامی همجنس‌بازان هم در آنجا حضور دارند.

  ما هم به عنوان مجموعه‌هایی که دارای تفکرات اسلامی تمدنی بودیم، خیلی راحت حرف‌هایمان را می‌زدیم و می‌توانستیم وارد گفتگوهای خیلی جدی در آنجا شویم. البته چون دوسال قبل هم در همایش تونس شرکت کرده بودیم، بنابراین نسبت به فضای این کشور و همایش شناخت داشتیم. بنابراین دوستان و مجموعه‌هایی را که کار ستادی می‌کردند تشویق کردیم تا در آنجا شرکت کنند.

  فضای فعالیت در آنجا به دو قسمت نخبگانی تقسیم می‌شد. اولین قسمت شامل برگزاری پنل‌ها و سخنرانی‌های علمی در سالن‌های دانشکده‌های مختلف بود و دیگری معرفی موسسات مختلف مردمی در چادرهایی بود که در فضای باز در نظر گرفته بودند و افکار و نظراتشان را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتند. یک فضای بسیار متنوع و پویا که از همه جای دنیا در آنجا حضور داشتند.

  ما در فضای بین‌المللی با یک پدیده جدی تحت عنوان جهت‌‌دهی افکار عمومی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو هستیم. یعنی تمام حرکت تمدنی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران با ابعاد مختلف دینی، مذهبی، سیاسی، فکری و فرهنگی آن. این حرکت پیش‌رو که یک هدف تمدنی دارد امروز در دنیا از زوایای مختلف مورد هجمه است و تلاش می‌شود این حرکت توفنده فرهنگی و حتی تکنولوژیک و دست‌آوردهای مردم و ملت ما نه تنها کتمان، بلکه مغلوب هم نشان داده شود. آنها همه فرصت‌های ما را تبدیل به تهدید کردند. مساله ایران و شیعه‌هراسی یک مساله جدی در افکار مردم کشورهای اسلامی به ویژه در کشورهای عربی است.

  بنابراین حضور فعالان مردمی با نگاه انقلابی در عرصه‌های اجتماعی و مواجهه با نخبگان، دانشجویان و اساتید و در یک کلام ارتباط چهره به چهره با دیگر ملت‌ها می‌تواند یک فرصت بسیار طلایی باشد. ما باید از این فرصت‌های طلایی حداکثر بهره‌برداری را برای پیام‌رسانی و تبیین چهره واقعی خودمان نشان دهیم.

  ما نمی‌خواهیم به کسی بگوییم شما بیایید مسلمان یا شیعه شوید. ولی این حق ماست که به دیگران بگوییم آن‌گونه که هستیم ما را ببینید و چهره ما را وارونه نبینید. ما در مجمع جهانی سال 2015 تلاش داشتیم تا فرهنگی و فکری ایجاد کنیم. سعی کردیم یک تابوشکنی از ارتباط با ایرانی‌ها را در آنجا به نمایش بگذاریم و عشق، محبت، وحدت و در یک جبهه‌بودن را به صورت شفاف اعلام کنیم.

  مهدی نقویان مستندساز: نسبت به ایران شبهه دارند

   بنده برای اولین‌بار در این همایش شرکت کردم. به نظر من این سفر از دو جنبه قابل بررسی بود، اول اینکه این همایش در کشور تونس در حال برگزاری بود، کشوری که بیداری اسلامی در آن رخ داده بود و دوم اینکه همایشی بود که طبق آمار خودشان از سراسر دنیا چندین هزار نفر دور هم جمع شده بودند.

  من مایل بودم از نزدیک کشوری را که چند سال از جرقه‌های بیداری اسلامی در آن گذشته است را از نزدیک ببینم. ولی همانجور که خودم تصور می‌کردم تنها ابزار مهم و کلیدی استکبار جهانی که برای منصرف کردن ملت‌ها از انقلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد را دیدم. آن هم مساله مشکلات اقتصادی است که برای مردم تونس هم به وجود آورده‌اند. فضای سیاسی در تونس خیلی باز شده بود و همه از این شرایط راضی بودند ولی فشارهای اقتصادی که نسبت به زمان بن‌علی و قبل از انقلاب به آنها وارد می‌شود شاید آنها را نسبت به انقلابشان دچار شبهه و تزلزل کند.

  برای من جذبه تونس بیشتر از آن همایش بود و وقتی با مردم تونس در جاهای مختلف روبه‌رو می‌شدیم متوجه ‌شدیم که خیلی نسبت به ایران دچار شبهه هستند. مثلاً اینکه ایران دنبال این است که امپراطوری صفویه را احیا کند یا اینکه سنی‌ها را می‌کشند و غیره؛ تصوراتی که توسط رسانه‌ها به آنها القا شده بود. اما با این حال شدیداً ایران را دوست داشتند. قدرت نظامی ایران خیلی برایشان جذاب بود، چون می‌دانستند که نوک پیکان این قدرت نظامی به سمت اسرائیل است.

   

  منبع: مجله حلقه وصل

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :