صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • شبكه المنار ممنوع!!  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  
  بسم الله الرحمن الرحیم

  001.JPG - 419x314 - 51.75 kb

  طبقه دوم مسجد الحرام نشسته بود و قرآن می خواند، فکر می کنم روبروی ناودان طلای کعبه بود. چهره نجیب و متینی داشت. کنارش نشستم و سلام کردم. سرش را بلند کرد و با لبخند پاسخ داد.
   پرسیدم: اهل کجا هستید؟
  اهل کشور الجزایر بود. او هم همین سوال را از من پرسید.
  گفتم: ایرانی هستم.
  چهره اش از خوشحالی شکفته شد. با صمیمیت دستم را گرفت و به گرمی فشار داد.
  استاد فیزیک هسته ای یکی از دانشگاه های عربستان بود. چند سالی بود که در عربستان زندگی می کرد.
  دوران دانشجویی اش را در پاریس گذرانده بود. صحبت آرام آرام گرم شد و شروع کرد به گفتن خاطرات و داستان های زندگیش.
   می گفت: دوران تحصیل دانشگاهی من، همزمان بود با تبعید امام خمینی به نوفل لوشاتو. یکی از فعّالان جنبش های اسلامی الجزایر به نام استاد «رشید بن عیسی» ما را جمع می کرد و محور فکری ما بود. با هم فعالیت های فکری و فرهنگی دانشجویی داشتیم. شخصیت متفکر و جامعی بود و خیلی بر ما تاثیرگذار.
  استاد «رشید بن عیسی» در فرانسه خدمت امام خمینی رسیده بود و به شدت شیفته شخصیت ایشان شده بود. ما از طریق ایشان با افکار و اندیشه های انقلابی امام خمینی آشنا شدیم.
  می گفت استاد رشید بن عیسی در سازمان های بین المللی فعال است و معمولا در شبکه های ماهواره ای عربی به عنوان میهمان و کارشناس فرهنگی مشارکت دارد.
  خاطرات جالبی از ایشان نقل می کرد. برایم خیلی جالب بود یک شخصیت فرهنگی جهانی چگونه آرمان های جهانی امام خمینی و اسلام ناب را فراگرفته در جهان از وحدت اسلامی، و آرمان مبارزه با استکبار دفاع می کند.
  زیباترین خاطره ای که از استاد رشید بن عیسی نقل کرد این جریان بود:
  آقای رشید به عیسی می گفت: به ترکیه برای شرکت در کنفرانسی دعوت شدم. یکی از دانشکده های الهیات کنفرانسی را درباره ملحق شدن ترکیه به اتحادیه اروپا تشکیل داده بود و آثار و پیامدهای آن را بررسی می کردند.
  مقداری تعصب مذهبی داشتند. من هم گرایش آن ها را می شناختم. نوبت سخنرانی من رسید. پشت تریبون رفتم و گفتم: به جای این که به اتحادیه اروپا ملحق شوید، چرا اتحادیه کشورهای اسلامی را تشکیل نمی دهید. از نظر جغرافیایی چند کشور بزرگ اسلامی در کنار هم هستید و می توانید محور این اتحادیه باشید، ترکیه،  ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ...
  عمداً اسم ایران را هم در میان کشورهای اسلامی ذکر کردم.
  بعضی اعضای جلسه در اعتراض به سخنان من گفتند: نخیر، اگر هم چنین اتحادیه ای تشکیل دهیم ایران را نمی توانیم عضو کنیم، چون ایرانی ها شیعه هستند!!
  من هم پاسخ دادم: عجب! پس به نظر شما اتحادیه اروپا اهل سنّت هستند که می خواهید عضو این اتحادیه شوید؟
  خندیدند و گفتند: حرف شما منطقی است، خدا علم جدل را به شما الهام کرده است.
  البته روشن است که موضع اغلب عالمان اهل سنّت آزاد اندیش این گونه نیست ولی متاسفانه هنوز هم متعصبانی شیعه یا سنی در گوشه گوشه جهان پیدا می شوند که چشم هایشان را بر واقعیت های و مصالح جهان اسلام بسته اند.
  خاطرات دیگری هم از استاد رشید بن عیسی نقل کرد.
  ***
  نکات جالب و تأمل برانگیزی می گفت. از جمله این که در خانه هایی سازمانی که اساتید دانشگاه سکونت داشتند، برنامه های چند شبکه ماهواره ای برای تمام خانه ها پخش می شد، ولی مسوولان این مجتمع مسکونی، اجازه نمی دادند، شبکه المنار حزب الله لبنان در این مجموعه پخش شود!!
  علاقه مند بود از  اوضاع و احوال  مسایل سیاسی ایران مطلع شود و از رقابت سیاسی گروه های چپ و راست سیاسی در ایران سوال می کرد.
  نمونه ای بود از انسان های متخصص و آزاده که پیام های وحدت گرایانه انقلاب اسلامی را به جان پذیرفته بود.   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :