صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • احتمال وجود متن در كتب سلف و دلالت بر اثبات يا انكار   
 • 1395-08-04 7:11:0  
 • تعداد بازدید : 33   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • احتمال وجود متن در كتب سلف و دلالت بر اثبات يا انكار
   

  غریب رضا

  شتابزدگی در نفی و انکار مسایل دینی دلیل بر ضعف بنیه تحقیقی است. یکی از الزامات نظر دادن در مسایل دینی فحص دقیق و همه جانبه در منابع متون دینی است که متاسفانه بسیاری از منکران اساسا این منابع را نمی شناسند تا چه رسد به داشتن مهارتهای تفسیری یا حدیث شناسی و اصولی لازم برای تعامل با این منابع. این مساله حقیقت غیرقابل چشم پوشی است ولی در نقطه مقابل باید از تسرّع در انتساب مسایل ضعیف به ویژه مواردی که هم ضعف سندی غیرقابل جبران دارد و هم مشکلات متعدد محتوایی پرهیز نمود.

  درباره مساله «احتمال وجود متنی روایی یا تاریخی در کتب پیشینیان که امروز به دست ما نرسیده» نکات ذیل به نظر رسید که خدمت عزیزان عرضه می شود:

  1) احتمال ایجاد شده که منشأ آن شهرت متاخره در افواه توده های متشرع باشد، اطمینان آور نخواهد بود.

  2) در نقطه مقابل این احتمال، احتمال نقیض دیگری وجود دارد که استدلال به احتمال سابق را باطل می کند و آن احتمال جعل و وضع است و علم اجمالی داریم که وضعیات در این عرصه هم کم نبوده.

  3)احتمال مذکور وقتی بر اساس قرآئن و ادله و شواهدی قرآنی تاریخی و روایی مبتنی بروجود چنین متنی در کتب گذشته باشد، قابل توجه و استناد و در برخی موارد اطمینان آور خواهد شد اما در نقطه مقابل  دلیلی برای حجیت گمان ایجاد شده بر اعتبار احتمال وجود متنی تاریخی یا حدیثی به صرف رواج فراوان یا شهرت در افواه توده های مردم(بدون وجود قرآئن اطمینان آور) نداریم. مانند برخی روضه های مشهور شده که در هیچ مقتل قدیم یا جدیدی از آن اثری نمی بینیم. در نتیجه نمی توانیم فعل یا قول یا تقریری را به مجرد وجود چنین احتمالی به پیامبر و امام معصوم نسبت دهیم.

  3)احتمال مذکور هر چند باعث می شود نتوانیم قطعا وجود چنین متنی را در کتب گذشته انکار کنیم ولی توان «اثبات» وجود چنین متنی، در نتیجه حجیت نقل و انتساب را نخواهد داشت. در این مساله مشکل انتساب و اثبات احتمال است که باید دلیل داشته باشد. سخن بر این است که بسیاری از مستمعان ما دین خود را بر اساس این منقولات رائج و مشهور بنا می کنند. اگر ما به دلیل وجود چنین احتمالی انکار قطعی نکنیم ولی آیا جواز شرعی ترویج آن را داریم؟

  5) برخلاف دیدگاهی که معتقد است در نقل مقتل و تاریخ تساهل رواست، باید گفت تساهل در انتساب وقایع تاریخی و روایی مشکوک به پیامبر و ائمه اهل بیت موجبات پرسشها و شبهات فراوانی شده است که در برخی افراد حتی تا مرز شک به اصل دین می رسد. باید از انتساب مرویات ضعیف به ائمه هدی به شدت پرهیز نمود تا چه رسد به نقل و فرهنگ سازی عمومی اموری که مستند روایی یا تاریخی ندارد و صرفا احتمال ضعیفی بر وجود آن برود.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :