صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • مطالبه اي بدون نگاه به سن و سال دو نوزايي تمدني  
 • 1395-12-09 22:34:36  
 • تعداد بازدید : 38   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسم الله الرحمن الرحيم

  در حاشیه برخی نقدها و گفتگوها درباره نسبت ما با تمدن غرب:

  مطالبه اي بدون نگاه به سن و سال دو نوزايي تمدني


  کسانی که بیان زشتی ها و نقصهای تمدن غرب را منکر دانسته و غیرتمندانه نسبت به منتقدان تمدن غرب نهی از منکر می کنند، و نقد غیرایجابی(یعنی بدون ارایه جایگزین) را نامشروع می دانند و از این منتقدان مطالبه دارند که به جای ذکر نقدهایشان (هر چند صحیح باشد) بدیل تمدن اسلامی را ارایه دهند،  از این نکته گوهرین چشم پوشی نموده اند که امروز عده ای سبک زندگی غرب را «راه حل» و تمدن غرب را «ام القرای» انسانیت و قبله «حقوق انسانها» جلوه می دهند.

  نکته دوم اینکه  از دوران نوزایی تمدن غرب و رنسانس تا کنون سه صده یعنی 300 سال می گذرد.  غرب هر چه در چنته داشته رو کرده. متواضع هم نبوده انحصارگرا بوده و ادعای پایان تاریخ و رسیدن به انتهای اندیشه ساختار ساز تمدنی بشری را دارد.
  ولی انقلاب اسلامی ایران که شروع پیچ حیات انسانی به سمت تمدن اسلامی است، هنوز دهه سوم خود را به پایان نرسانده است و علاوه بر نقصهای زیاد درونی و آزمون ها و خطاها با کارشنکنیهای بسیار تمدن متکبر غرب مواجه بوده است.

  به اعتقاد من تحولات نظری در حوزه تمدنی در این سه دهه و چندسال در جمهوری اسلامی ایران، جهشی فکری و بی بدیل است که اگر می خواهیم قیمت و ارزش واقعی آن را بدانیم باید با حجم و محتوای تولیدات فکری سه دهه اول رنسانس  مقایسه اش کنیم. گمان حقیر این است انکار این فضل تمدنی نشستن بر شاخه و بریدن آن است.

  امروز همه می بینند امپراتور پیر و فرتوت و معجب به نفس تمدن غرب که هنوز هم از رجز خوانی نیافتاده و نه تنها خود که بلکه محبان و شیفتگانش در سراسر دنیا در مدحش قصیده می سرایند، پادشاه لختی است که نه شیپور دمکراسی و نه بوق بدصدای لیبرالیسم هیچ کدام نتوانسته سوءاتش را بپوشاند.

  کوتاه سخن این که تمدن غرب در منحنی رو به افول خود قرار دارد و بعید می دانم با شوک های تنفسی شدید چون جنبشهای فکری اصلاحی هم درمان شود تا چه رسد به مداحی و سپرگرفتن بومی در مقابل تیرهای متنقدان آن.

  و هل یصلح العطار ما افسده الدهر؟
   
  #غريب_رضا

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :