صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • نامه‌اي سرگشاده به همايش «حوزه بين الملل حوزه تمدن ساز»  
 • 1396-09-23 1:56:32  
 • تعداد بازدید : 179   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  نامه‌ای سرگشاده به همايش «حوزه بين الملل حوزه تمدن ساز»  بسم الله الرحمن الرحيم

   
  عزیزان شرکت کننده در همایش«حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز»  جناب آیت الله اعرافی جناب آیت الله قمی، مسوولان محترم مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه، موسسات و فعالان حوزوی بین الملل

  سلام علیکم

  امروز که این پیام را به این همایش محترم می‌نویسم جهت انجام وظيفه فرهنگی در سوریه این سرزمین زخم خورده تکفیر و تروریسم هستم. در نقطه ای قرار دارم که یک کیلومتر و نیم با خط تماس ارتش سوریه و معارضان مسلح بیشتر فاصله ندارد. توفیق داشته‌ام در سوریه با خانواده شهدایی از ادیان و مذاهب گوناگون دیدار کنم. شب گذشته به روستایی محروم رفتیم که از تیغ تکفیر جبهه النصره در امان نمانده بود. مسلحان در حمله به روستا به خانه‌شان حمله ور شده بودند همگی زخمی شدند دو پسرشان به شهادت رسیدند و پسر سوم با تنی مجروح در خانه‌ای که به آتش کشیده بود سوخت و به شهادت رسید. مادر و دختر خانواده به اسیری گرفته شدند و دو سال نیم طعم تلخ اسیری را در دست تکفیریان چشیدند... تنها جرم این خانواده این بود که علوی بوده و از طرف این گروه جنایتکار تکفیر شده بودند... در این دنیای آشفته و زخم خورده و پردرد چه باید کرد و وظیفه حوزه علمیه و طلاب و فضلا چیست؟ عزیزان دردها و سخن‌ها بسیار است و قصد تلخ کردن کام‌تان را ندارم فقط گذرا به چند نکته اشاره می‌کنم امیدوارم مفید واقع شود:


  1.    تجربه کرده‌ام و به آن‌چه می‌گویم ایمان دارم: بیان تفصیلی و عالمانه نگاه تمدنی مقام معظم رهبری حفظه الله با نخبگان و دانشگاهیان و فرهیختگان جهان اسلام و حتی تبیین این نگاه تمدنی برای غیرمسلمانان یکی از کارآمدترین راه‌کارهای تاثیرگذاری فکری بلکه جریان سازی فرهنگی است. از این نعمت الهی غافل نشویم و برای تبیین این منهج و دیدگاه راهبردی، برنامه داشته باشیم.


  2.    باید به سمت ایجاد و فراگیر کردن جنبش مردمی حمایت از تبلیغ و ارتباطات بین الملل حوزوی برویم یقینا اهل خیر و مردمی که عاشورا و اربعین حسینی را این گونه پرشور برگزار می‌کنند اگر بدانند در خارج از مرزها چه می‌گذرد و چگونه کمکهای مردمی و بابرکت شان مشکلات را حل می کند، در حمایت از این جنبش دریغ نخواهند کرد. حوزه‌های علمیه می‌توانند و باید در جهت دهی وقف و نذر و هبه و هیات و موکب در راستای پیام رسانی جهانی اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام و انقلاب اسلامی کوشا باشند. امیدوارم عزیزان مسوول در این همایش گزارش بدهند که در راستای تحقق این راهبرد اساسی چه تدابیری اندیشیده‌اند.


  3.    اگر می خواهیم گرمای دست خدا را در پشتیبانی کار و تلاش خود احساس کنیم باید در کنار هم و با یکدیگر مجاهدت کنیم. یدالله مع الجماعه. فعالیت های بسیار عالی موسسات و فعالان حوزوی بین الملل چون پراکنده است تاثیرات محدودی دارد. البته اقداماتی خود جوش توسط همین موسسات جهت همگرایی و تشکیل اتحادیه انجام شده است که امیدواریم مورد عنایت کافی و توجه مسوولان حوزوی قرار بگیرد.


  4.    «دیپلماسی» و «امنیت» دو عنصر اساسی در فعالیت فرهنگی بین الملل است و بدون رعایت اصول اساسی آن احتمال تبدیل کار فرهنگی به ضد آن یعنی بازی  دشمن بسیار است، ولی این دو عنصر هدف نیستند بلکه مقدمه‌ و زمینه ساز و هموار کننده مسیر  تبلیغ ارزشهای دینی و انقلابی در سطح بین الملل هستند. متاسفانه بارها مشاهده شده که با استناد به احتمالات غیرقابل اهمیت و دلایلی که بیشتر شبیه بهانه تراشی است از انجام فعالیت‌های فرهنگی انقلابی و ارزشی در کشورهای مختلف توسط نهادهای رسمی نظام جلوگیری شده است و این همان خلط مقدمه با ذی المقدمه است و امروز تبدیل به مشکلی اساسی شده است.

  خدا شاهد است که فعالان مردمی بین الملل از این دستگاه‌هها امید و توقع حمایت ندارند تنها خواسته ما از مسوولان حوزه علمیه این است به گونه‌ای با این نهادها تعامل کنید که طلبه فاضل حوزوی در خارج از کشور سربلند و با عزت به انجام وظیفه خود بپردازد. برادران وظیفه دارید خاکریزها و حواجز ساختگی را از مقابل کار تبلیغی و فرهنگی بردارید.


  5.    موسسات مردم نهاد بین الملل حوزوی ثابت کرده‌اند هر گاه دستگا‌های نظام به توانایی و تجربه و تخصص شان نیاز داشته‌اند و راه را برای فعالیت شان باز کرده اند در صف اول مجاهدت حاضر بوده‌اند. معتقدم مدیریت محترم حوزه علمیه ضمن سازماندهی این موسسات و فعالان و حفظ هویت مستقل و مردمی و حوزوی آنان باید بتواند فرصت‌های فرهنگی این دستگاه‌ها را در اختیار فعالان قرار دهد.


  6.    از پیش کسوتان و ریش سپیدان تبلیغ بین الملل که کوله باری از تجربه و مجاهدت را به همراه خود دارند غافل نشویم و فضای تعامل و بهره برداری مستمر و منظم جوانان این عرصه را با این بزرگان فراهم کنیم.


  7.    شهدای حوزوی تبلیغ بین الملل زنده‌اند و ناظر اعمال و رفتارمان هستند. احیای یاد و منهج و سیره این ستارگان درخشان جهاد و هجرت را فراموش نکنیم.  


  8.    تاریخ را باید در حال نگاشت تا واقعی و زنده و تفصیلی نوشته شود. تلاش‌ها و مجاهدت‌های فعالان مردمی و موسسات مردم نهاد بین الملل که در حوزه فعالند را امروز ثبت و ضبط کنید. این رویش‌های مخلص و بی توقع انقلاب پیشروان تمدن ساز در سطح جهان هستند.

  دعاگوی تمامی مجاهدان تمدن ساز بین المللی حوزه علمیه هستم به امید این که این سرباز کوچک را از دعای خیر خود فراموش نکنید.

  برادرتان حمیدرضا غریب‌رضا.


   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :