صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • علائم يا عوامل ظهور؟  
 • 1399-01-16 18:54:53  
 • تعداد بازدید : 305   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسم الله الرحمن الرحيم

  علائم یا عوامل ظهور؟

  به جای جستجو درباره علائم و نشانه‌های ظهور امام زمان علیه السلام، برما واجب است به دنبال «عوامل ظهور» بگردیم. به جای تحقیق درباره نشانه‌های ظهور مانند: صیحه (فریاد آسمانی)، خسف بیدا(فرو رفتن لشکر سفیانی در زمین) ، سفیانی، دجال، یمانی، سید حسنی و ... باید درباره عوامل ظهور امام زمان جستجو و تحقیق کنیم: به دنبال امر به معروف و نهی از منکر، دعوت به خدا، تزکیه نفوس و تربیت اجتماعی، برپایی موسسات اسلامی و مبارزه با ظالمان باشیم.

  و در فرهنگ انتظار، این همان انقلاب فرهنگی مطلوب است. امیدواریم جوان‌ها در فرآیند انتظار امام زمان (عج) این انقلاب فرهنگی را محقق کنند. در چنین فرهنگ انتظاری، منتظر  امام زمان(عج) به جای غرق شدن در عمق کتابهای «ملاحم و فتن» به سمت عوامل پدید آورنده ظهور سیر خواهد کرد و  متحول خواهد شد. به میدان گسترده‌ی زندگی وارد می‌شود و برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به خداوند و مقاومت در برابر ظالمان و پیروانشان و به سمت فرهنگ‌سازی شهادت و پایداری و مقاومت و فداکاری و صبر و اخلاص و تقوا و طاعت الهی و هر مفهومی که در این افق است، قیام خواهد کرد.

  اگر فرهنگ‌مان را در مساله انتظار به این سمت و سو متحوّل کنیم، انتظار را به گونه‌ای کاملاً متفاوت از فهم موجود در محافل ایمانی خود، درک خواهیم کرد.

  منبع: الانتظار الموجه نوشته مرحوم آیت الله محمد مهدی آصفی

  ترجمه: غریب رضا

  پاورقی مترجم:

  نشانه‌ها و علائم ظهور به دلیل زنده نگاه داشتن امید و عشق و پویایی جامعه و با هدف ترغیب منتظران به «عمل صالح» و «اقدام مصلحانه» از سوی اهل بیت علیهم السلام مطرح شده است. بدیهی است در این نگاشته، حضرت آیت الله آصفی منکر نشانه‌های ظهور نشده‌اند بلکه معتقدند وظیفه اصلی منتظر «تمهید» ظهور حضرت است یعنی زمینه سازی و محقق کردن اسباب و عواملی که مقدمات این تحول بزرگ تاریخ انسانی را فراهم می‌آورد. بزرگترین ظلم به مسیر مهدویت و ظهور این است که وظایف اجتماعی خود که زمینه ساز ظهور است را فراموش کنیم و فقط به دنبال شناخت یا تطبیق نشانه‌های ظهور باشیم. چنین رفتاری انحراف از فرهنگ صحیح انتظار است.


   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :