صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • كدام لهجه عربي را براي يادگيري انتخاب كنم؟  
 • 1395-08-14 5:41:5  
 • تعداد بازدید : 2131   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  کدام لهجه عربي را براي يادگيري انتخاب كنم؟

     


  سوال:

  سلام اقای غریب رضا میگم کدوم لهجه عربی پر کاربرد تر  لهجه عراقی  لهجه حجازی  لهجه شامی ؟

  سی دی نصرت لهجه گرفتم ولی بعضی از افعال فرق میکنه کاربردیه یا نه؟

  جواب:

  سلام علیکم. معتقدم برای یادگیری مکالمه زبان عربی گام اول و اساسی فراگیری زبان فصیح عربی است. زبان فصیح عربی همان حالت اصلی زبان عربی است که در قرآن و روایات و در نوشتار و گفتار رسمی در کتابها و رسانه ها از آن استفاده می شود.

  امروزه در هر کشور عربی مردم در گفتارهای روزمره خودشان لهجه خاصی دارند که به تناسب فرهنگ و محیط و حتی تاریخ استعمار کشورشان لهجه ها متفاوت شده است. مثلا لهجه کشورهایی که مستعمره فرانسه بوده آمیخته با واژه های فرانسوی است و در تلفظ برخی حروف عربی همانند فرانسویها تلفظ می کنند.

  اگر از ابتدا بخواهیم مکالمه عربی را با استفاده از لهجه ها یادبگیریم در زبان عربی فصیح که در تمامی این کشورها عمومی و بین المللی و قابل فهم و تبادل است دچار مشکل می شویم ولی با فراگرفتن ساختار اصلی زبان(فصیح) در مرحله و گام بعد با تعامل و ارتباط یا حضور در کشورهای عربی و یا مطالعه و کلاس رفتن می توانید به سرعت و سهولت لهجه خاصی را فرا بگیرید.

  در صورتی که توانمندی و تسلط شما در عربی فصیح بالا باشد می توانید چندلهجه عربی را به ترتیب زمانی و مرحله مرحله یاد بگیرید. افرادغیرعربی را دیده ام که با ملیتهای مختلف عربی به لهجه خودشان به راحتی صحبت می کنند.

   

  درباره اولویت فراگرفتن لهجه ها هم استفاده خودتان معیار و ملاک است. در استفاده ای که از زبان عربی می خواهید داشته باشید با کدام کشور و منطقه جغرافیایی بیشتر ارتباط خواهید داشت؟ یادگیری همان لهجه را در دستورکارتان قرار بدهید.

  اگر نیازتان به زبان عربی در حد زیارت عتبات و پیاده روی اربعین است همان لهجه عراقی کفایت می کند مخصوصا اینکه زائران و مهاجران عراقی در ایران حضور زیادی دارند و به راحتی می توانید با تعامل و گفتگو با آنها لهجه خود را تقویت کنید.

  اما اگر رویکردتان تبلیغی است سعی کنید کشور یا منطقه جغرافیایی خاصی را برای تبلیغ انتخاب کنید و ضمن یادگیری تخصصی ویژگیهای فرهنگی آن منطقه و مخاطب شناسی لهجه آن کشور را هم فرا بگیرید.

   

  موفق باشید.


   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %6
  تعداد آراء :
  1
  امتیاز شما :