صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • چطور مراحل تعليم زبان عربي را طي كرديد؟   
 • 1397-04-26 20:32:22  
 • تعداد بازدید : 167   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  


 • پرسش:

  سلام علیکم. خوب هستید؟

  میشه بپرسم چطوری مراحل تعلیم عربی را طی کردید؟
  من طلبه هستم و در تهران و قم تحصیل کردم و الان هم ساکن تهران هستم.


  پاسخ:

  علیکم السلام . خیلی ممنون الحمدلله خوب هستم.

  بنده در کلاس‌های مکالمه عربی مدرسه علمیه معصومیه در قم شرکت کردم و دوره را کامل به پایان رساندم ولی بعد از انتهای دوره آموزشی از زبان عربی جدا نشدم. با این زبان زندگی کردم. مطالعه فراوان، استفاده از رسانه‌های جمعی، استفاده از زبان عربی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، گفتگوی حضوری و مجازی فراوان با عرب زبان‌ها، نوشتن، ترجمه و ...باعث تقویت زبان شد.

  البته همیشه معتقد بودم که زبان عربی مانند اقیانوسی است که اگر از ساحل برای شناکردن در آن غور کنید به آن سوی آب نخواهید رسید. یعنی همیشه برای رشد و تکمیل و تعمیق این زبان راه نرفته دارید.


  قصد فتوا دادن ندارم و این عبارت فقهی نیست ولی از باب ضرورت و اهمیت و تاکید بر وظیفه بودن عرض می‌کنم فراگیری زبان عربی، اگر برای همه مسلمانان به جهت ارتباط و فهم کلام خداوند و احادیث معصومین و متون دینی یک ضرورت باشد، برای طلاب حوزه علمیه یک واجب موکد است.یا به تعبیر دیگر یک فریضه روشی است که به آن توجه کافی نشده است. 

  با آموزشی که در ادبیات عرب در رشته‌های صرف و نحو و بلاغت در حوزه‌های علمیه فرا می‌گیریم مهارت خوبی برای ارتباط و شناخت متون عربی دینی به دست می آوریم. مباحث دقیق ادبیات عرب در فقه، تفسیر قرآن، علوم حدیث و ... نشانگر و موید این مساله است.

  ولی یادگیری قواعد زبان عربی به تنهایی کافی نیست. با تکیه به ادبیات عرب و قواعد زبان عربی نمی‌توانیم با جهان عرب ارتباط برقرار کنیم. در جهان اسلام میلیونها نفر در کشورهای عربی زندگی ‌می‌کنند که مشتاق و نیازمند شنیدن سخن و پیام دینی و سیاسی ما هستند و پرسش‌های زیادی از ما دارند که فضای ایران هراسی و شیعه هراسی به آن دامن زده است.

  رسانه‌های کشورهای عربی با هر گرایشی از حضور قوی محتوایی حوزه به شرطی که دارای قوت زبانی باشد استقبال می‌کنند چون در این زمینه خلاء بسیار است.

  بنابراین تبلیغ در کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای عربی نیازمند یادگیری «عربی معاصر» است.

  زبان عربی هم مثل سایر زبان‌ها یک موجود پویاست. اگر شخصی با یادگیری دیوان سعدی و شاهنامه بتواند ادبیات رسانه‌های امروز فارسی زبان را بفهمد ما هم با یادگیری کفایه و رسائل و مکاسب خواهیم توانست عربی امروز را بفهمیم یا به آن سخن بگوییم یا بنویسیم!!

  بنابراین با یادگیری عربی در حوزه نمی‌توانیم زبان عربی معاصر را مسلط بشویم و باید کلاس مکالمه عربی را جزو برنامه آموزشی جدی خودمان در نظر بگیریم.

  دو سال و نیم تا سه سال طول می‌کشد تا یک دوره آموزشی استنادارد و متون مشخص را پیش اساتید حرفه‌ای این فن بگذرانیم.

  البته قبول دارم چون طلبه با ادبیات عرب آشناست مکالمه عربی را خوب تر است از دیگران یاد خواهد گرفت ولی اکتفا به آن و گمان به اینکه می توانیم بدون درس و کلاس عربی را روان صحبت کنیم توهم است.

  توصیه صریح بنده این است اگر فرصت ندارید وقت برای یک دوره کامل بگذارید بهتر است مکالمه را شروع نکنید. تجربه نشان داده روش‌های نیمه کاره و مطالعه خودآموزی به نتیجه نمی‌رسد. چون طلبه دارای اشتغالات فرهنگی و دینی زیادی است و استمرار یادگیری بدون التزام به یک دوره با اقتضائات خاص آموزشی به شکل فردی معمولا به نتیجه نخواهد رسید.

  با این حال اگر شخصی دارای اراده قوی است و فرصت شرکت در کلاس را ندارد، کتابها، فیلم‌های آموزشی، کانال‌های مجازی و ... که در بردارنده منابع آموزشی خود آموز هستند در دسترس است.

  جامع ترین سایت آموزش مکالمه عربی که دیدم سایت «عربی برای همه» است که تلاش کرده منبع جامع و شاملی برای تمامی این منابع باشد.

  لینک سایت « عربی برای همه »

  موفق و پیروز باشید.

  غریب رضا

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :