صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • اربعين، اردوگاه كادرساز و تربيت‎كنندۀ مهدي(عج) است   
 • 1395-11-21 20:18:58  
 • تعداد بازدید : 49   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  غریب رضا در نشست تخصصی «همراه با نور، انقلاب، اربعین و امت اسلامی»:

   اربعين، اردوگاه كادرساز و تربيت‎كنندۀ مهدي(عج) است

  یک پژوهشگر حوزۀ قرآن و عترت معتقد است که امروز اربعین حسینی (ع) به عنوان یک اردوگاه کادرساز و تربیت‌کننده شیعیان حضرت مهدی(عج) به شمار می‌رود تا برای صحنۀ آن عظیم آینده آماده شوند.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، نشست تخصصی «همراه با نور، انقلاب، اربعین و امت اسلامی» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه 22 شهرداری تهران و موسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) امروز 20 بهمن ماه در موسسه فرهنگی اجتماعی امام علی (ع) برگزار شد.

  حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب رضا، مدیر موسسه گفتگوی دینی وحدت، کارشناس مسائل جهان اسلام و مبلغ بین‌المللی در این نشست گفت: نگاهی که امام خمینی (ره) به ما آموخت، نگاه قیام لله بود، ایشان اسلام قائدین را به اسلام مجاهدین تبدیل کرد.

  مدیر موسسه گفتگوی دینی وحدت یادآور شد: در زمان پیامبر عده‌ای قائد بودند و به دلیل عذری که داشتند نمی‌توانستند در جنگ حاضر شوند، عده‌ای مخلفیّن بودند و از جنگ فرار می‌کردند و عده ای هم بودند که مجاهد بودند و خداوند در این رابطه می‌فرمایند: «فَضَّلَ اللّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ أَجْراً عَظیماً».

  وی خاطرنشان کرد: وقتی مردم یک جامعه با هدفی واحد به اجتماعی تبدیل شوند، دست خداوند با آنان خواهد بود، این در حالی است که بسیاری از مشکلاتی که در برخی موسسات و نهادها در انجام فعالیت‌های فرهنگی وجود دارد، به خاطر عدم ایجاد این اجتماع است. خدا دوست دارد جامعه وحدت داشته باشد و همگی به سوی اهداف الهی حرکت کنند. 

  حجت‌الاسلام غریب رضا با اشاره به شکاف اجتماعی که میان دو ملت ایران و عراق ایجاد شده بود، گفت: این شکاف به وجود آمده میان این دو کشور با هیچ کار فرهنگی جبران نمی‌شد، اما خدا به تدریج با افزایش و گسترش نور اربعینی این امر را سهل کرد.

  وی با اشاره به فضای شگرف و پر محبت جریان اربعین، افزود: امروز اربعین حسینی (ع) به عنوان یک اردوگاه کادرساز و تربیت‌کننده شیعیان حضرت مهدی(عج) به شمار می‌رود تا برای صحنۀ آن عظیم آینده آماده شوند.

  مدیر موسسه گفتگوی دینی وحدت با بیان اینکه حقیقت اربعین آدمی را به سمت نگاه توحیدی و اجرای عدالت در جامعه می‌کشاند، بیان کرد: هویت انقلاب امام خمینی (ره) نیز همینگونه بود، ایشان بارها آیۀ «قُل إنَّما أَعِظُکُم بِواحِدَة أَن تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی وَ فُردی» را می‌خواندند.

  وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) این فقره از قرآن را موعظۀ زیبای خداوندی می‌دانست، افزود: امام (ره) با عمل خود در جریان انقلاب، قیام لله را به صورت فردی آغاز کرد و وقتی مردم چنین حرکتی را از امام (ره) دیدند، با او همراه شدند و به امام خمینی (ره) اقتدا کردند.

  حجت‌الاسلام غریب رضا با اشاره به کلام رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه انقلاب اسلامی در زمان پیروزی به جهان صادر شد، گفت: مردم دنیا فهمیدند که با دست خالی هم می‌شود در مقابل تمام قدرت‌ها ایستاد و حتی آنها را سرنگون کرد.

  وی خاطرنشان کرد: روزی یک جوان مصری به من گفت سه امتیاز موجب حفظ انقلاب شما شد، ما این سه امتیاز را نداشتیم، لذا موفق به حفظ آن نشدیم، نخستین آن بهره‌مندی از رهبر و ولّی بود که جهت‌دهی‌های لازم را در هر شرایطی بیان می‌کرد، دومین امتیاز وجود سپاه پاسداران و سومین آن هم دادگاه‌های انقلاب بود.

  منبع: خبرگزاری تسنیم  محمدرضا اسلاملو:

  روشن بودن آینده به آثار هنرمند جهت می‎دهد


  کارگردان فیلم «جعبه سیاه ۱۱ سپتامبر» گفت: هر هنرمند منعکس‎کنندۀ خلقیات، حالات، روحیات و اخلاقیات جامعۀ خویش است. آیندۀ روشن و نورانی، هنرمند را بیدار می‎کند و به آثار او جهت می‌دهد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، نشست تخصصی «همراه با نور، انقلاب، اربعین و امت اسلامی» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه 22 شهرداری تهران و موسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) امروز 20 بهمن ماه در موسسه فرهنگی اجتماعی امام علی (ع) برگزار شد.

  محمدرضا اسلاملو، کارگردان و مستندساز کشورمان در این نشست با بیان اینکه پدیدۀ اربعین هدیه‎ای الهی و آخرالزمانی است که خداوند پس از سال‎ها امروز دارد از آن به تدریج رونمایی می‌کند، گفت: هرقدر از عظمت جریان الهی اربعین بگوییم، باز هم کم است. این عظمت نشانۀ اتفاقی عظیم‎تر است و آن آخرالزمان و ظهور است.

  وی با بیان اینکه برای هر رخدادی نتیجه‎ای وجود دارد و آن نتیجه‎ای که حاصل می‌شود باید یا هم ارزش با آن رخداد باشد یا بیشتر، اظهار کرد: این نکته بسیار جای تأمل دارد که به راستی خداوند می‌خواهد در آیندۀ اربعین حسینی (ع) چه چیزی رقم بزند و نتیجه بگیرد؟

  اسلاملو خاطرنشان کرد: ماجرای ظهور یک برنامۀ الهی است که تمام انبیا و ائمه (ع) در راستای آن نقش‎آفرینی کردند، حال که قرارست ظهور آن هم به دست برخی بندگان واقع شود، چه چیز از این نعمت بالاتر است خداوند برای تحقق این جریان، ما انسانها را به کار گیرد؟

  وی افزود: واقع شدن ظهور به وسیلۀ عده‎ای از بندگان امری است که در روایات بر آن اشاره شده است و خداوند این وعده را به قوم ایران داده است، لذا باید با تمام وجود شکرگزار خدا باشیم و نباید با بی‎توجهی از کنار این مسأله مهم گذر کرد، لذا باید خودمان را لحظه به لحظه آماده کنیم.

  اسلاملو در بخشی دیگری از سخنانش با بیان اینکه هر هنرمند منعکس‎کنندۀ خلقیات، حالات، روحیات و اخلاقیات جامعۀ خویش است، گفت: اگر به کشوری سفر کنیم و از آن هیچگونه شناختی نداشته باشیم، با مشاهدۀ چند فیلم توسط اهالی آن کشور متوجه حالات، روحیات و اخلاقیات اهالی آن کشور می‌شویم.

  وی با بیان اینکه از تمام آثار ارائه شده در سی و هشتمین جشنوارۀ فیلم فجر تنها تعداد محدودی از آنها قابل تماشا اعلام شد، گفت: حجم زیادی از این فیلم‎ها اصلاً قابل تماشا کردن نبود و در نتیجه کنار گذاشته شدند. در چنین شرایط سخت و دردناکی، تنها امیدی که وجود دارد همان آیندۀ نورانی و روشنی است که در انتظار ماست، همان چیزی که مقام معظم رهبری بارها در بیاناتشان از آن سخن گفتند، آن نوری که در همه تحول و حیات حقیقی ایجاد می‌کند و به تبع آن نور هنرمند نیز بیدار و به آثار او جهت داده می‎شود.  حجت‎‌الاسلام اصفهانیان:

  صاحب اشراق نور انقلاب اسلامی، اربعین حسینی را شکل داده است


  حجت‎الاسلام اصفهانیان با بیان اینکه نور انقلاب توسط خدا اربعین حسینی را شکل داد، گفت: اربعین متأثر از جریانی است که انقلاب را شکل داد و بیداری اسلامی نیز توسط همان کسی شکل گرفت که انقلاب اسلامی را شکل داد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، نشست تخصصی «همراه با نور، انقلاب، اربعین و امت اسلامی» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه 22 شهرداری تهران و موسسه مطالعات راهبردی و فرهنگی اصحاب الحسین(ع) امروز 20 بهمن ماه در موسسه فرهنگی اجتماعی امام علی (ع) برگزار شد.

  حجت‌‏الاسلام سعید اصفهانیان، پژوهشگر حوزه قرآن و عترت در این نشست با بیان اینکه ممکن است مشکلات پیش آمده در این سال‎ها موجب عدم دیده شدن زیبایی‎ها و نورانیت انقلاب اسلامی شود، گفت: تبیین دوران انقلاب اسلامی در اندیشۀ امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بسیار جالب و متفاوت از آن چیزی که در بدنۀ عمومی جامعه مطرح است.

  وی با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) معتقد بود او کسی نیست که این انقلاب را بپا کرده است، اظهار کرد: امام (ره) واسطه‎ای برای شکلگیری این جریان عظیم الهی بود و آنقدر ایشان رشد کردند که فرمودند این انقلاب با عنایت خدا و به دست غیبی ولیّ عصر واقع شده است.

  این پژوهشگر حوزۀ قرآن و عترت با بیان اینکه امام خمینی (ره) معتقد بود انقلاب اسلامی بر اساس تحول قلوب شکل گرفته است، لذا فرمود خدا در نفس انسان‎ها تحول و دگرگونی ایجاد کرد، گفت: رفتن شاه تبعۀ این تحول بود. با توجه این نکات در می‌یابیم که تبیین امام خمینی (ره) دربارۀ انقلاب اسلامی بسیار آسمانی و زیبا بوده است.

  حجت‌‏الاسلام اصفهانیان خاطرنشان کرد: خدا آنجایی که قصد دارد کارنامه‎ای نورانی و موفق برای انسان‎ها موحد ایجاد کند، فعل آنها را فعل خود می‎شمارد. خدا دربارۀ تیر افکندن پیامبرش به سمت دشمنان چنین می‌فرماید: «وَ مَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَکِنَّ اللَّهَ رَمَى»، این یعنی خدا، تیر افکندن ایشان را فعل خود می‎نامد. این اوج صحنه‌ای است که پیامبر اکرم(ص) به خود می‎بالد که در کارنامۀ او حتی تیر انداختن به سمت دشمن هم تیر انداختن خدایی است.

  وی افزود: خدا در ابتدای همین آیه به نوعی دیگر، عموم مؤمنین صدر اسلام را با همین ادبیات مورد مطالعه قرار می‌دهد و می‌فرماید: «فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَکِنَّ اللَّهَ قَتَلَهُمْ»، شما آنها را نکشتید بلکه خدا آنان را کشت. آنان نیز در صدر اسلام برای تحقق امری مانند امام خمینی (ره) واسطه شدند و این برای یک انسان، اوج زندگی توحیدی است که واسطۀ فعل خداوند شود.

  این پژوهشگر حوزۀ قرآن و عترت با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر آمدن به خیابان‎ها در روز 22 بهمن گفت: این فرمایش امام (ره) در شرایطی بود که ترس در جامعۀ آن زمان وجود داشت و عقل می‌گفت نباید به خیابان‎ها رفت، اما این قلب‎ها بود که کشیده می‌شد و دست و پا در اختیار انسان نبود و این یعنی جریانی دیگر، انسان‎ها را به این قلب صحنه‎ها ‌کشاند.

  حجت‏‌الاسلام اصفهانیان با تأکید بر اینکه امروز نور انقلاب اسلامی به فراتر از ایران تجلی کرده است، یادآور شد: با توجه به گسترش نور انقلاب در جغرافیای جهان این ما هستیم که هنوز با قوانین مادی در سطح زمین متوقف شدیم. به عبارت دیگر می‌توان گفت نور انقلاب اسلامی توسط خدا جریان اربعین را شکل داده است و لذا اربعین متأثر از جریانی است که انقلاب را شکل داد و بیداری اسلامی نیز توسط همان کسی شکل گرفت که انقلاب اسلامی را شکل داد.

  وی افزود: اگر امروز انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، اربعین و امت اسلامی را حلقه‌های متصل به هم ببینیم که نقشۀ راه آیندۀ ما در این حلقه‌ها روشن می‎شود، بازیگر اصلی این جبهه خداوند است. اگر این دست غیبی را در خلال تاریخ ببینیم، نقش مأموریتی خودمان را بهتر می‌توانیم ترسیم کنیم و آن وقت نقش سازمان و نهادها دیگر نقش رقابتی نخواهد بود، بلکه پیوسته در کنار هم جامعه‌‏ای بزرگ و آرمانی را به تدریج زمینه‌سازی می‌کنند.  سید فاضل سجادی در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد:

  «تحول، تألیف و تجمیع قلوب» ثمره انقلاب/ اشراق نور الهی در هنرمندان با شکلگیری انقلاب


  یک پژوهشگر حوزه قرآن و عترت معتقد است: «تحول، تألیف و تجمیع قلوب» از ثمرات انقلاب است. هنرمندان نخستین گروهی بودند که با شکل‌گیری انقلاب، تجلیات اشراق نور الهی در آنها ظهور یافت.

   سید فاضل سجادی، پژوهشگر حوزه قرآن و عترت در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با بیان اینکه با شکل‌گیری انقلاب اسلامی، بشریت با مفاهیم تازه‌ای در اسلام آشنا شد، گفت: تحول، تألیف و تجمیع قلوب بر محور تبعیت و همراهی با ولیّ خدا از نتایج این آیه عظیم الهی بود.

   وی افزود: هنرمندان جزو نخستین گروه‌هایی بودند که تجلیات اشراق نور الهی در آنها ظهور و بروز یافت و در قالب‌هایی چون شعر، موسیقی و نقاشی تأثیر پذیرفتند و نخستین آثار را در این زمینه تولید کردند.

  سجادی یادآور شد: ﻣﺮوری ﺑﺮ آﺛﺎر ﻫﻨﺮی ایجاد ﺷﺪه در ﻣﺤﺪوده زﻣﺎﻧﯽ ﭘﯿﺮوزی اﻧﻘﻼب اﺳﻼﻣﯽ ﺗﻔﺎوت ﻣﺎﻫﻮی ﻣﯿﺎن آن ﺗﻮﻟﯿﺪات و آﺛﺎر ﺳﺎل‌ﻫﺎی ﺑﻌﺪ را ﺑﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﻧﺸﺎن ﻣﯽ‌دﻫﺪ و ﻫﻨﻮز ﭘﺲ از ﮔﺬﺷﺖ ﭼﻨﺪ دﻫﻪ ﻫﻨﻮز ﺣﺎل و ﻫﻮا و تأثیرﮔﺬاری آنها ﺑﻪ روﺷﻨﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﺸﺎﻫﺪه اﺳﺖ.

  این پژوهشگر حوزه قرآن و عترت با بیان اینکه اﮐﻨﻮن در آﺳﺘﺎﻧﻪ ﻣﺎﺟﺮاﯾﯽ ﻋﻈﯿﻢ ﻗﺮار دارﯾﻢ ﮐﻪ ﺟﺰ از ﻣﻨﻈﺮ ﻧﻈﺎمداری اﻣﺎم(ع) ﻗﺎﺑﻞ درک نیست، بیان کرد: ارﺑﻌﯿﻦ ﺣﺴﯿﻨﯽ ﮐﻪ جلوه  ﺳﻔﺮه‌داری اﻫﻞ‌ﺑﯿﺖ(ع) ﺑﻮد و رﻓﺘﺎر ﺧﺎدﻣﺎن و زاﺋﺮان در ﻣﻮدت، ﺳﺒﻘﺖ و ﺣﺮﮐﺖ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ اﻣﺎم ﺣﺴﯿﻦ(ع) رﺷﺤﻪ‌ای از ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻇﻬﻮر را ﻧﻤﺎﯾﺶ ﻣﯽ‌دﻫﺪ، ﺷﺒﺎﻫﺘﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺎ ﺳﺎﻟﯿﺎن اﻧﻘﻼب و دﻓﺎع مقدس دارد، اﻣﺎ اﯾﻦ ﺑﺎر در ﺳﻄﺤﯽ ﺑﺎﻻﺗﺮ و ﮔﺴﺘﺮه‌ای وﺳﯿﻊ‌ﺗﺮ.

  سجادی با تأکید بر اینکه ﺗﺒﯿﯿﻦ اﯾﻦ دو ﺻﺤﻨﻪ ﻋﻈﯿﻢ اﻟﻬﯽ ﺟﺰ از ﻃﺮﯾﻖ رﻓﺘﻦ ﺑﻪ دروﻧﺸﺎن ﻗﺎﺑﻞ ﻓﻬﻢ و درک نیست، گفت: ﺑﺮرﺳﯽ ﺗﻄﺒﯿﻘﯽ این دو جریان و ﻋﺒﺮت ﮔﺮﻓﺘﻦ از رﻓﺘﺎرﻫﺎی دوران اﻧﻘﻼب در ﻣﺎﺟﺮای ارﺑﻌﯿﻦ و ﺑﻬﺮه‌ﮔﯿﺮی از ﻧﻮر ارﺑﻌﯿﻦ در ﺑﻘﺎ و رﺷﺪ اﻧﻘﻼب ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻤﯽ در ﻫﻤﺮاﻫﯽ ﺑﺎ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﻫﺎی اﻟﻬﯽ در اﯾﻦ دو ﻣﺎﺟﺮای ﻋﻈﯿﻢ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

   

   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :