صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • عدم چابكي دستگاه‌هاي فرهنگي در عرصه جهاني/استفاده از ظرفيت‌هاي مردمي در صدور انقلاب  
 • 1390-12-08 14:32:1  
 • تعداد بازدید : 44   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • نقد عملکرد دستگاه‌های فرهنگی در سالگرد بیداری اسلامی/1
  عدم چابکی دستگاه‌های فرهنگی در عرصه جهانی/استفاده از ظرفیت‌های مردمی در صدور انقلاب

  خبرگزاری فارس: حجت‌الاسلام غریب‌رضا در نشست «نقد و بررسی عملکرد دستگاه‌های فرهنگی در سالگرد بیداری اسلامی» گفت: دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه در عرصه جهانی پیرمرد و دچار بروکراسی اداری شده‌اند و آن چابکی اعتقادی و توانایی لازم را ندارند.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، در نشست «نقد و بررسی عملکرد دستگاه‌های فرهنگی در سالگرد بیداری اسلامی» که با حضور حجت‌الاسلام محمدرضا زائری و حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا کارشناس فرهنگی در خبرگزاری فارس برگزارشد، حجت‌الاسلام غریب‌رضا با بیان اینکه انقلاب‌های عربی برای تفکر سیاسی و انقلابی و مبانی قرائت اسلام ناب که ما داریم قابل پیش‌بینی بود، گفت: این سیر تحول و نتیجه‌ای بود که باید به آن می‌رسیدیم و امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بارها و بارها به آن اشاره کرده بودند.
  وی افزود: این فرایندی بود که طی شد و پتانسیل موجود در امت اسلامی به نقطه‌ای در حد انفجار رسید که این سیل خروشان راه افتاد و انبار اعتراض‌ها‌ نسبت به حاکمیت جور آن قدر زیاد شده بود که ظرفیتی برای تحمل نمانده بود.

  * انقلاب‌های منطقه برای دستگاه‌های فرهنگی غیرمنتظره بود

  غریب‌رضا تاکید کرد: اما این انقلاب‌ها برای غرب و جهان عرب غیرمنتظره بود چراکه فکر می‌کردند که دارند سیر طبیعی خودشان را طی می‌کنند و در معادلاتشان تفکر اسلامی وجود نداشت.
  وی با بیان اینکه این انقلاب‌ها برای دستگاه‌های فرهنگی نیز غیرمنتظره بود، افزود: این به این معناست که دستگاه‌های فرهنگی ما گرفتار رفتار اداری شده‌اند.
  این کارشناس فرهنگی، با اشاره به وضعیت کنونی دستگاه‌های فرهنگی تصریح کرد: دستگاه‌های رسمی ما در عرصه فرهنگ به‌ویژه در عرصه جهانی پیرمرد شده‌اند و دچار بروکراسی اداری هستند و آن چابکی اعتقادی و توانایی لازم که بتوانند با پدیده‌های فرهنگی تعامل سازنده داشته باشند را ندارند.
  وی با اشاره به سه سال کار زیرزمینی پیامبر اعظم(ص)، افزود: هنگامی که قرار شد حضرت محمد (ص) رسالت را علنی کنند از کادرسازی که در این سه سال کرده بودند، استفاده کردند.

  * دوران تقیه انقلابی و سیاسی به پایان رسیده است

  غریب‌رضا با تشبیه 3 سال تبلیغ مخفیانه پیامبر(ص) با 32 سال حرکت انقلاب، ادامه داد: ما نیز در ۳۲ سال گذشته شرایط‌مان به گونه‌ای نبود که بتوانیم دیدگاه‌هایمان را مطرح کنیم و به نوعی در تقیه انقلابی و سیاسی بودیم اما الان به فضایی رسیدیم که مردم کشورهای اسلامی از ما مطالبه می‌‌کنند که در میدان انقلاب‌های آنها نقش هدایت‌گری خودمان را ایفا کنیم در حالی که دستگاه‌های فرهنگی چابکی ندارند.
  وی با بیان اینکه امروز دوران تقیه انقلابی نیست، تاکید کرد: سخنی که مقام معظم رهبری در نماز جمعه داشتند و رسما از انقلاب مصر حمایت کردند به معنای این است که ما وارد دوران جدیدی شده‌ایم و با یک تحول و جهش فکری و فرهنگی باید صحنه‌ها را مدیریت کنیم.
  مسئول «موسسه گفت‌وگوی دینی» با آسیب‌شناسی حضور فرهنگی در عرصه بین‌الملل گفت: مثلا در اقتصاد به این رسیدیم که خصوصی‌سازی را باید بپذیریم و از توان مشارکتی مردم استفاده بکنیم؛ امام خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری هم همین دیدگاه را قبول دارند که مشارکت مردم در همه عرصه‌ها باید باشد.
  وی افزود: در فرهنگ نیز اگر می‌خواهیم چه در داخل و چه در خارج آموزه‌های خودمان را فرهنگ‌سازی کنیم باید خود مردم این کار را انجام دهند و با بخشنامه نمی‌شود کسی را چادری و محجبه کرد یا با بخشنامه نمی‌شود انقلاب صادر کرد و نمی‌شود آرمان‌ها را قلبی و عقلی کرد.
  غریب‌رضا با بیان مثالی درباره فعالیت‌های فرهنگی ایران و دیگر کشورها در روسیه گفت: رایزن فرهنگی ایران در روسیه بحث زیبایی را مطرح کرد که وقتی با مردم صحبت می‌کنیم مردم تحلیل خوبی در مقابل فعالیت‌های فرهنگی ترکیه و عربستان ـ که دو رقیب فرهنگی ما هستند و باید آنها را هم بشناسیم ـ بیان می‌کنند که ترکیه و عربستان مردم را به میدان آوردند.
  وی افزود: تعبیر مردم روسیه این است که شما حاکمیت‌تان دینی است ولی مردمی که می‌آیند اینجا فرهنگ دینی را با خودشان نمی‌آورند ولی در ترکیه حاکمیت سکولار و لائیک وجود دارد ولی مردم کار فرهنگی دینی و اعتقادی در خارج از کشورشان انجام می‌دهند؛ وهابی‌ها هم همینطور عمل می‌کنند آنها اینطور نیستند که فقط آمریکا حمایت‌شان کنند بلکه عده‌ای تاجر هستند که برای اعتقادش در خارج کار می‌کند و سرمایه‌گذاری و هزینه می‌کند هرچند باورشان غلط است.

  * باید از ظرفیت‌های مردمی در صدور انقلاب استفاده کنیم

  غریب‌رضا با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مردمی تصریح کرد: مردم این امر را هم قبول دارند و اگر به خانواده شهدا و خیرین و ... گفته شود که در خارج از کشور نیازمند کمک هستند تا اسلام ناب به آنجا برود و مثلا در فلان کشور آفریقایی فلان تعداد کتاب نیاز داریم تا اندیشه‌های امام خمینی(ره) منتشر شود؛ آیا آنها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؟ متاسفانه ما به دنبال این کار نرفته‌ایم.
  وی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی بخش غیردولتی را قبول و باور ندارند و یا آنها را رقیب خودشان می‌دانند، تاکید کرد: این یا از بی‌تجربگی و یا از کوته‌فکری است و باید این فضا را باز کنیم و بشکنیم و این دوره دوره‌ای نیست که بخواهیم با این مسائل بچه‌گانه مدیریت فرهنگی نادرست داشته باشیم.
  این کارشناس فرهنگی افزود: این باعث شده در یک ساله اخیر حرکت‌ها کند باشد و ما نتوانیم کار خوبی انجام دهیم و با میزان بودجه و امکانات و نیروی انسانی که داریم به سرعت لازم نرسیده‌ایم و کارایی لازم را نداریم.
  حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا در بخش دیگری از این نشست سیاست ایران در ارتباط با النهضه تونس و راشد الغنوشی را یکی از عبرت‌های تاریخی دانست و گفت: قبل از انقلاب و تا سال‌های اول انقلاب حجت‌الاسلام خسروشاهی با راشدالغنوش ارتباط خوبی داشت و نتیجه آن شد کتابی که آقای راشد الغنوشی درباره امام خمینی‌(ره) نوشت و امام را به عنوان رهبر مسلمانان جهان مطرح کرد.

  * راشد الغنوشی در دوره تنش‌زدایی به ایران ممنوع‌الورود شد

  وی افزود: آرام‌آرام برای مباحث تنش‌زدایی و اعتمادسازی به این نتیجه رسیدیم که سراغ جنبش‌های اسلامی نرویم و حتی راشد الغنوشی در دوره‌ای ممنوع‌الورود شد و نتیجه این شد که رفت در دامن عربستان و یوسف القرضاوی و آن وقتی که القرضاوی سخنان تفرقه‌آمیز را بیان کرد الغنوشی از القرضاوی حمایت کرد و البته تحولات فکری هم در غرب پیدا کرده بود که الان وقتی که در تونس پیروز می‌شود در مصاحبه‌اش با بی‌بی‌سی به وضوح می‌بینید که راشد الغنوش به صراحت ایران را نقد می‌کند و عنوان می‌کند که عربستان هم در این انقلاب‌ها نقش مثبتی داشته، عربستانی که بن‌علی در آنجا پناهنده است.
  مسئول «موسسه گفت‌وگوی دینی» با مقایسه گفتگوی سال ۹۰ الغنوشی درباره ایران و مقالات او در سال ۵۷، تاکید کرد: نکته این است که هنگامی که ارتباطات ما انقلابی بود آن سخنان را در سال ۵۷ دیدیم و هنگامی که ارتباطات ما بروکراتیک و با نگاه غیرانقلابی شد آقای الغنوشی رفت به دامن غرب و عربستان و این یک عبرت است.
  غریب‌رضا در عین حال به برخی نقاط مثبت در روند دیپلماسی فرهنگی ایران نیز اشاره کرد و گفت: باید بخشی از نقطه‌های مثبت نیز گفته شود چراکه تحولاتی با هدایت خود مقام معظم رهبری در برخی ساختارها  رخ داده است و ایشان الان کار ستادی انجام می‌دهند و نهادهایی که کار‌ بین‌المللی انجام می‌دهند را جمع کردند و تاکید کردند که سازماندهی داشته باشند و این بی‌تاثیر نبوده است؛ مثلا مدیریت جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نسبت به سابق بهتر فعالیت می‌کند و با قبل خیلی متفاوت است و کارهای خوبی انجام دادند.
  وی افزود: در تونس الان یک سفیر فرهنگی و یک رایزن فرهنگی بسیجی داریم که انصافا دارند خوب کار‌ می‌کنند که با یکی از تونسی‌ها که صحبت می‌کردم می‌گفت آقای رمضانی هدیه جمهوری اسلامی است و کارهای خوب انجام داده‌اند.
  غریب‌رضا ادامه داد: البته یکی از مشکلات ما در حوزه و دانشگاه تربیت نکردن نیرو برای کار تخصصی بین‌الملل چه در تبلیغ و چه در عرصه‌های دیگر فرهنگی است و الان کارهای خوبی نیز در حوزه علمیه شروع شده است که البته باید زودتر شروع می‌شد.

  * طرفداران تفکر انقلابی ایران در جهان سازماندهی نشده‌اند

  حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا در ادامه این نشست درباره در جریان‌سازی و سازمان‌دهی نیروهای طرفدار انقلاب اسلامی در در خارج از کشور گفت: در این این زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم.
  وی افزود: هرچند در بعضی جاها مثل لبنان و نیجریه نمونه‌های خوبی داریم و مثلا در لبنان از قبل از انقلاب با حرکت امام موسی صدر یا بعد از انقلاب در نیجریه شاهد چند میلیون شیعه انقلابی هستیم و یا در اندونزی ۲ الی ۵ میلیون شیعه انقلابی داریم که مقلد رهبری هستند و فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند اما در کشورهای بسیاری طرفداران تفکر انقلابی ایران ساختار پیدا نکرده و سازماندهی نشده‌اند و تبدیل به یک جریان نشده‌اند بلکه بیشتر شخصیت‌هایی هستند که موثر بوده و طرفدارانی دارند.
  غریب‌رضا با بیان اینکه اکنون بهترین فرصت است سازماندهی این افراد است، تصریح کرد: امروز خیلی از موانعی که پیش از این بوده دیگر وجود ندارد و باید تقیه انقلابی را کنار بگذاریم و حتی اگر حرف‌هایی می‌زنند و غرغرهایی‌ می‌کنند باید تبیین کنیم.
  وی افزود: من مصاحبه‌ای با روزنامه «الیوم السابع» داشتم و آنجا گفتم که قومیت‌گرایی مثل پیرمردی است که سکته مغزی کرده است و دوره‌اش تمام شده است و این سیاست‌های حکومت‌های وابسته بود که تفرقه ایجاد کنند.
  این کارشناس فرهنگی با انتقاد از محافظه‌کاری‌ها تاکید کرد: اکنون دو گروه هستند که دارند محافظه‌کاری می‌کنند یکی مسئولان فرهنگی و مطبوعات ما که برای حضور در این کشورها محافظه‌کاری می‌کنند و دوم وهابی‌هایی که می‌خواهند آن فضا ادامه یابد و این در حالی است که مردم کشورهای دیگر در آن فضا نیستند بلکه به ایران علاقمند هستند.
  وی افزود: تنها یک عده افراد با نگاه تند تکفیری هستند که فضاسازی می‌کنند و مردم نیز آنها را الگو قرار نمی‌دهند؛ ممکن است ۲ نفر هم مقاله بنویسند که ایران می‌خواهد تشیع را توسعه بدهد مگر نه اینکه ۳۲ سال است این را می‌گویند؛ الان کاری نمی‌توانند بکنند و ما باید بدون توجه به این فشارها حداکثر توان خودمان را برای پاسخ به مطالبات مردم منطقه به منصه ظهور برسانیم که البته این معنای کار انتحاری فرهنگی نیست بلکه باید کار حساب شده و با حکمت باشد.
  غریب‌رضا با اشاره به برخی ظرفیت‌ها در تونس و مصر گفت: مثلا ما در تونس شهدایی داریم که در جنگ ۳۳ روزه شهید شدند که رایزن فرهنگی ایران برای این شهدا تجلیل برگزار کرد و الان هم در تونس گروه‌های حامی مقاومت داریم و اینها می‌توانند رشد کنند و تبدیل به یک حرکت شوند.
  وی افزود: در مصر نیز ضرب‌المثلی دارند که می‌گویند «الشعب المصری سنی المذهب شیعی هواه» یعنی مذهبشان اهل سنت است و از لحاظ عشق و علاقه به اهل بیت(ع) چون شیعه‌ها هستند و به این بافت جامعه مصر موج انقلابی را اضافه کنید که مثل سال ۵۷ است و بسیاری از پیام‌های فکری و اندیشه‌ای و سیاسی و تجربه‌ ما آنجا سازگار است لذا ما نباید به فشارهای سیاسی و تبلیغاتی توجه کنیم و باید با جرات بیشتر اقدام کنیم.

  * سازمان‌های دولتی، گروه‌های مردمی را بازوی خودشان بدانند

  این کارشناس فرهنگی همچنین از ظهور جریان‌های جدید تاکید کرد: نکته اینجاست که علاوه بر برخی که شناخته شده هستند جریانات و افرادی نیز دارند خودشان را نشان می‌دهند؛ یک نمونه مقاله‌ای است که از همین گروه‌ها منتشر شده است با عنوان «تاثیر امام خمینی بر حالت انقلابی در جهان عرب» که با نویسنده این مقاله که مصری است صحبت کردم و او می‌گفت که متخصص امور تمدنی است و تمدن غرب در حال فروپاشی است و گفت که خیلی از مارکسیست‌ها در جهان عرب به علت روحیه انقلابی که در شیعه بود، شیعه شدند.
  وی افزود: سازماندهی این نیروها کار گروه‌های محدود و غیردولتی نیست بلکه دستگاههای دولتی باید این کار را انجام دهند و این گروه‌های مردمی را بازوی خودشان کنند.

  غریب‌رضا در ادامه این نشست به بررسی رقبای فرهنگی ایران پرداخت و با اشاره به جرکت‌های عربستان در تونس، گفت: در مصر هم مردم از وهابیت و سلفیت متنفر بودند چرا که آنها انقلاب مردم مصر را تحریم کردند، وهابی‌ها در عربستان حسنی مبارک را حاکم شرعی می‌دانستند اما بعد از انقلاب مصر، عربستان با سرمایه‌گذاری کلان خود چند حزب تشکیل داد که از جمله آنها حزب‌النور، ‌حزب الفضیله و حزب الاصاله است که «عمر عفیفی مقصود» موسس یکی از دو حزب الفضیله و الاصاله است.
  وی افزود: «عمر عفیفی مقصود» فردی است که قبلا از ژنرال‌های حسنی مبارک بوده و تا پیش از این کراوات می‌زده اما حالا به عنوان عالم سلفی قتوا می‌دهد و شما دیدید نهایتا در انتخابات اخیر همین‌ها در استان‌های محروم مصر رای آوردند و درصد مهمی را کسب کردند و ما با همه طرفدارانی و نیروی بالفعلی که داریم نتوانستیم حزب‌التحریر صوفی‌گرایانه را فعال کنیم.

  مسئول «موسسه گفت‌وگوی دینی» در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه چه باید گفته شود، تاکید کرد: به نظر من ۴ نکته در فضای انقلابی امروز در جهان عرب خوب است که گفته شود اولا تفکر سیاسی انقلاب و ولایت فقیه را با بیان شفاف و روشن و امروزی بیان کنیم چرا که آنها به دنبال الگوی حکومت دینی هستند و اسلام هراسی سیاسی در آنجا وجود دارد؛ ثانیا تجربه سیاسی خودمان مثل تسخیر سفارت آمریکا و اعدام و ریشه‌کن کردن رژیم سابق و ... را ارائه کنیم.
  وی افزود: نکته سوم این است که ساختار ایران را معرفی کنیم و چهارم اینکه شخصیت‌های الگوی خودمان مثل شهید مطهری و شهید بهشتی را به نسل جوان آنها بشناسانیم.

  * معاونت بین‌الملل حوزه علمیه قم، معاونتی نوپاست

  حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا در بخش دیگری از این نشست که به بررسی رابطه ایران و الازهر و دیگر مراکز فکری و فرهنگی در جهان عرب پرداخته شد، گفت: اخیرا در حوزه علمیه قم معاونتی به عنوان معاونت بین‌الملل ایجاد شده است و عناصری پای کار آمدند و این معاونت، بخش جوانی است و باید رشد بکند تا به آرمان بین‌المللی کردن واقعی حوزه برسد.
  وی درباره الازهر نیز گفت: الازهر هم هنگامی که احمد الطیب، رئیس دانشگاه الازهر بود با ایران ارتباط داشت و خیلی تلاش کردند که این ارتباط‌ها ادامه پیدا کند اما به دلیل مشکلاتی که حکومت مبارک ایجاد کرد به نتیجه نرسید؛ در زمان انقلاب نیز موضع الطیب به عنوان شیخ الازهر موضع خوبی نبود و آنها با اینکه در بحث تقریب مذاهب به ما نزدیک هستند و چالش عمیقی با تکفیری‌ها دارند در مباحث سیاسی با ما فاصله داشتند.
  این کارشناسی فرهنگی با اشاره به انتقاد شیخ الازهر در 18 روز انقلاب مصر از رهبری، افزود: اما بعد از پیروزی انقلاب صحبت‌های زیادی شد که یک شیخ انقلابی باید بیاید و منصوب حکومت نباید باشد که نهایتا این دانشگاه بزرگ اسلامی مواضع انقلابی هم گرفت.

  * متاسفانه کار فرهنگی بین‌الملل با کار سیاسی گره خورده است

  غریب‌رضا با بیان اینکه ارتباط فرهنگی ما تابع ارتباط سیاسی است، تاکید کرد: به همین دلیل کار فرهنگی بین‌الملل ما با کار سیاسی گره خورده و آنجا که رابطه سیاسی قیچی می‌شود رسما رابطه فرهنگی قطعی می‌شود و این نیز یکی از ضعف‌های ماست که بر روی دیپلماسی عمومی کار نکرده‌ایم.
  وی افزود: چه حوزه، چه دانشگاه و حتی نهادهای فرهنگی در فضای مجازی سرمایه‌گذاری نکرده‌اند در حالی که آمریکا در مورد ایران سفارت مجازی را تاسیس کرد و این موجب موضع‌گیری ما شد؛ چرا ما رایزنی‌های مجازی راه‌اندازی نکنیم؟ چرا مجموعه‌های مردم نهاد را به عنوان بازوی خودمان تقویت نکنیم؟
  غریب‌رضا ادامه داد: برای همین معتقدم اگر به ما اجازه ورود نمی‌دهند می‌توانیم پرچم ایران را در فضای مجازی برافراشته کنیم و بستر فرهنگی فراوانی وجود دارد؛ مثلا در مصر ۳ هزار دانشجوی زبان و ادبیات فارسی داریم و خودش قدرتی است و ۱۵۰ نفر نیز دکترای زبان فارسی و استاد ایرانی داریم و این باعث شده بسیاری عاشق ادبیات و افکار و اندیشه‌های ما شوند.
  مسئول «موسسه گفت‌وگوی دینی» با بیان اینکه کار فرهنگی ما نباید صد درصد وابسته به ارتباطات سیاسی باشد، تصریح کرد: باید بتوانیم بخش غیردولتی، ماهواره و ... را فعال کنیم تا خلاء حضور ما در آنجا را جبران کنند.

  ادامه دارد...
  انتهای پیام/و

  منبع : خبر گزاری فارس

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :