صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • مقام معظم رهبري نقشه راه جامعي براي بيداري اسلامي ترسيم كردند  
 • 1392-05-15 10:26:59  
 • تعداد بازدید : 24   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • مقام معظم رهبری نقشه راه جامعی برای بیداری اسلامی ترسیم کردند


  حجت‌الاسلام «غریب رضا» از فعالان حوزه بیداری اسلامی در گفت‌وگو با صبح‌صادق

  مقام معظم رهبری نقشه راه جامعی برای بیداری اسلامی ترسیم کردند

  نمایشگاه قرآن همچون سنوات گذشته در ایام ماه مبارک رمضان در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) در حال برگزاری است. در سال‌های اخیر بخش بیداری اسلامی به این نمایشگاه افزوده شده است. این بخش می‌کوشد تا بازدیدکننده نمایشگاه در حوزه محتوایی با بیداری اسلامی آشنا شود. به عبارت دیگر، هدف این بخش آن است که مخاطب هویت و چیستی این بیداری، بسترهای تاریخی شکل‌گیری آن، تحولات و حوادث انقلاب‌های بیداری‌گرایانه و شخصیت‌ها و نمادهای بیداری اسلامی را بشناسد.

  همچنین تلاش بر آن است تا مخاطب با حضور در بخش بیداری اسلامی، با دشمنان این جریان و توطئه‌های طراحی شده علیه آن، اقداماتی که برای خنثی‌سازی بیداری در منطقه صورت می‌گیرد همچون؛ فتنه صهیونیزم جهانی در سوریه و ریشه‌های آن آشنا شود و بتواند در فضایی ترکیبی از محتوا، سازه‌های هنری و تجسمی، مفاهیم مرتبط با بیداری اسلامی را دریافت کند. برنامه‌های تدارک دیده شده در بخش بیداری اسلامی نمایشگاه قرآن در راستای ارائه این مفاهیم است. فضاسازی برای گفت‌وگوی فعالان بیداری اسلامی و کارشناسان این حوزه در دستور کار بخش قرار دارد، از این رو پنج نشست مناظره با محورهای مذکور در طول برپایی نمایشگاه برگزار می‌شود. علاوه بر این، از هشت تن از میهمانان غیرایرانی در این نمایشگاه از کشورهایی چون؛ مصر، یمن، تونس، بحرین و کشورهای مقاومت مانند سوریه، لبنان و فلسطین در کنار طلاب، نخبگان و نیروهای فرهنگی و نیز علاقه‌مندان داخلی و خارجی به این حوزه برای حضور تخصصی، دعوت به عمل آمده است. استفاده از تابلوها و بنرهای مرتبط، سازه‌های تجسمی و ماکت میدان‌های معروف در جریان بیداری اسلامی همچون میدان التحریر مصر، میدان لولوی بحرین و میدان غصبه تونس و… در کنار فلش‌کارت‌های محتوایی و عرضه نرم‌افزارهای تلفن همراه برای ارائه مفاهیم این بخش در نظر گرفته شده است. بخش بیداری اسلامی در طبقه فوقانی مصلای امام خمینی(ره) در مساحت ۳۶۰ مترمربعی در طول ایام برپایی نمایشگاه قرآن پذیرای بازدیدکنندگان است. برگزاری این نمایشگاه فرصتی دست داد تا با حجت‌الاسلام «غریب رضا» از دست‌اندرکاران این بخش و از فعالان حوزه بیداری اسلامی گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید. *

  چه دلیلی موجب شد تا شما به فعالیت در زمینه بیداری اسلامی علاقه‌مند شوید؟

  زمانی که من برای بجا آوردن مناسک حج رفته بودم، در آنجا با حجاجی که از سایر کشورها آمده بودند، ارتباط پیدا کردم. وقتی با آن‌ها گفت‌وگو می‌کردم، متوجه شدم که یک ظرفیت و علاقه گسترده در میان مسلمانان جهان برای آشنایی با هویت مذهبی و هویت سیاسی ما در ایران وجود دارد و از طرفی هم، آثار شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی مشخص بود، وقتی به ایران آمدم احساس کردم این گفت‌وگوها و معرفی هویت شیعی و ایرانی ما با استفاده از امکانات فضای مجازی فراهم است، این اقدام را انفرادی شروع کردم و باکمک علاقه‌مندان این موضوع به فعالیت دسته‌جمعی تبدیل شد. این اقدام با شعله‌ور شدن بیداری اسلامی در کشورهای منطقه همزمان شد که موجب گسترده‌تر شدن فعالیت‌های ما و ایجاد یک مؤسسه شد.

  * افراد صاحب‌نظر در حوزه بیداری اسلامی هر کدام تعریف خاصی را ارائه کردند در این باره، تعریف شما از بیداری اسلامی چیست؟

  بیداری اسلامی در واقع حرکت امت اسلامی برای احیای تمدن اسلامی است. من معتقدم که بیداری اسلامی پیش از وقوع این انقلاب‌ها رخ داده است، امت اسلامی وقتی احساس کرد که از طرف غرب مورد هجمه قرار گرفته و غرب در حال پایمال کردن هویت آن‌ها است، بیدار شد و به این فکر افتاد که هویت فرهنگی خود را بازیابی کند.

  * با توجه به اینکه شما با مردم کشورهای مختلف اسلامی تعامل داشتید، نگاه مردم این کشورها نسبت به جمهوری اسلامی چگونه است؟

  یک علاقه فطری در مردم کشورهای اسلامی به ایرانیان ـ به دلیل مبارزات ضدصهیونیستی و ضداستکباری مردم ایران ـ وجود دارد و مردم مسلمان جهان، جمهوری اسلامی را یک حکومت مردمی می‌دانند، اما از طرف دیگر، شبهات و سؤال‌هایی نیز به دلیل تبلیغات سوء، سیاه‌نمایی‌های گسترده شبکه‌های عربی با این مضامین که ایران برای منطقه بسیار خطرناک است، ایران اشغالگر است، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است، ایران برخلاف آنچه می‌گوید به صورت پنهانی با رژیم صهیونیستی و آمریکا ارتباط دارد و… مطرح می‌شود که بعضاً بر روی افراد کم‌اطلاع تأثیرگذار بوده است، اما متأسفانه رسانه‌های ما نتوانستند شفاف‌سازی مناسبی در برابر این هجمه انجام دهند.

  * فضای وحدت مذاهب مختلف در سطح کشورهای اسلامی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  فضای کشورهای اسلامی به‌طور کل یک فضای متحدی است و بدنه اصلی این جوامع، خواستار وحدت و آرامش است، همان‌طور که از گذشته هم بوده است، اهل تشیع و اهل تسنن در کنار هم زندگی می‌کنند، با هم وصلت می‌کنند، همکار هستند و… اما فضاسازی‌های اجتماعی و رسانه‌ای دست گروه خاصی است که متأسفانه این نگاه را ندارند و به‌ویژه در چند دهه اخیر ما شاهد هستیم که خط تفرقه‌افکنی و ایجاد اختلاف به‌طور برنامه‌ریزی شده‌ای دنبال می‌شود. برای نمونه؛ سلفی‌های تکفیری یا همان وهابیون به طور علنی و رسمی اعلام می‌کنند که وحدت با شیعیان نه صحیح است و نه امکان دارد، در این زمینه کتاب هم می‌نویسند و مدام بر طبل تفرقه می‌کوبند.

  * آیا مردم کشورهای اسلامی پس از رخ دادن این انقلاب‌ها، از روندی که در حال طی شدن است، راضی هستند؟

  مردم در کشورهای اسلامی، انقلاب‌هایی را به وجود آوردند و نسبت به خواسته‌ها و اهدافی که از ابتدا مطرح کردند، مصمم هستند، اما نگرانی‌هایی هم وجود دارد، مانند اینکه آیا دوباره مخالفان انقلاب‌ها بر سر کار خواهند آمد؟ آیا کسانی که جایگزین دیکتاتورها شدند، راه همان دیکتاتورها را پیش خواهند گرفت و… همان‌طور که می‌دانید اتفاقاتی که در مصر در حال رخ دادن است، ناشی از همین نگرانی‌هاست. کسانی که مسئله تمرد را مطرح کردند، کسانی بودند که از عملکرد اخوان‌المسلمین پس از سرنگونی مبارک رضایت نداشتند، چرا که در دولت آقای مرسی به‌ویژه در حوزه بین‌الملل، مطالبات جدی انقلابیون مانند استقلال در عمل و فاصله گرفتن از رژیم صهیونیستی، عملی نشد و در حوزه داخلی هم ایرادات بسیاری به عملکرد ایشان وارد است.

  * وضعیت یمن و تونس را چطور ارزیابی می‌کند؟

  اوضاع در یمن پس از انقلاب به شکلی پیش رفت که فضا فرسایشی شد و این کشور روی آرامش را ندید که البته اخیراً گفت‌وگوهای ملی برای رسیدن به یک نظر واحد شکل گرفته و گروه‌های مختلف در حال رایزنی در این زمینه هستند. در مورد تونس هم وضعیت حاکم وضعیتی شبیه مصر است و یک تروئیکای سه‌جانبه وجود دارد که قدرتمندترین آن‌ها حزب «النهضه» است که یک حزب محافظه‌کار است که نتوانسته تغییر جدی در رویکردهای سیاسی و فرهنگی ایجاد کند.

  * اوضاع بحرین چگونه است؟

  موضوع بحرین با دیگر انقلاب‌ها متفاوت است. مردم بحرین از سال‌ها پیش نسبت به حاکمان این کشورها اعتراض داشته و بارها نیز به میادین آمده بودند و از طرف دیگر، این کشور پایگاه پنجم نیروهای دریایی آمریکا و حیاط خلوت عربستان سعودی محسوب می‌شود. به تعبیر مردم بحرین، برخلاف مردم دیگر کشورها که با یک حاکم مقابله می‌کردند در مقابل خود هفت کشور حوزه خلیج‌فارس و آمریکا (۱+۷) را دارند، البته با این حال، مردم بحرین با الهام‌گیری از قیام عاشورا، استقامت و انگیزه بیشتری دارند و مطمئناً به پیروزی می‌رسند، که این پیروزی نیازمند صبر و استقامت است.

  * آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  ما معتقدیم که پیروزی اسلام، وعده الهی است و تحقق آن قطعی است، ولی این راه، نیازمند تلاش مسلمانان است، مسلمانان باید در این راه به وحدت برسند، ببینید مقام معظم یک نقشه راه جامع برای بیداری اسلامی ترسیم کردند، ایشان موانع، توطئه‌ها و چالش‌های پیش رو را به درستی ترسیم کردند، اما متأسفانه در مسئله مصر دیدیم به هشدارهای ایشان کم‌توجهی شد و این اتفاقات رخ داد. در این وضعیت ما باید وارد بشویم و در مورد این مسائل اطلاع‌رسانی کنیم و با خواص آن‌ها ارتباط بگیریم تا راه برای پیروزی هموار شود.

  منبع: سایت نشریه صبح صادق

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :