صفحه شخصي حميدرضا غريب رضا
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 • برادري اسلامي واجبي فراموش شده است!   
 • 1396-03-25 5:44:6  
 • تعداد بازدید : 92   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بسم الله الرحمن الرحیم

  مدیر موسسه گفتگوی دینی وحدت در نامه خود به شیخ صالح المغامسی امام جماعت مسجد قبا در مدینه منوره:

  برادری اسلامی واجبی فراموش شده است!

   

  جناب شیخ صالح المغامسی حفظه الله

  در ابتدا درود مسلمانی را به شما نثار داشته می‌گویم: سلام و رحمت و برکات الهی بر شما باد.

   فیلم درس تفسیر قرآن جنابعالی را که در ماه مبارک رمضان ارایه کرده بودید، مشاهده کردم. در تفسیر آیه کریمه (وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ) به مساله مهمی اشاره نمودید که عبارت بود از تاکید بر مسلمان بودن اهل قبله و پیروان مذاهب گوناگون و اینکه بر ضرورت اجتناب از تکفیر آنان اصرار داشتید. شما در درس تفسیرتان مطالب ذیل را مطرح کردید:

  «اهل سنت و شیعیان و اسماعیلیه و اباضیه، همگی به ربوبیت خداوند اعتقاد داند و حضرت محمد (ص) را پیامبر و اسلام را دین خود، کعبه را قبله و قرآن را کتاب آسمانی می‌دانند. قیامت را میعادگاه و بهشت را ثواب فرمانبران الهی و آتش را جزای کافران می‌دانند».

  همچنین بر مدعای خود با ذکر دلیلی از سنّت شریف پیامبر تاکید کردید: «پیامبر (ص) هنگامی که قربانی نمود گفت: این قربانی از طرف کسانی از امّت من باشد که خود قربانی نکرده‌اند. [پیامبر برای مشخص کردن افراد امّت خود] – دو شرط را بیان کردند- کسانی که شهادت به وحدانیت تو داده‌اند و شهادت داده‌اند که من [رسالت‌های الهی] را ابلاغ نموده‌ام. شایسته‌تر و سزاورتر این است که بین این مسلمانان جنگ و خونریزی نباشد. هر کدام از این مسلمانان دیدگاه و اجتهاد خود را در شناخت حق داشته باشند و برای بندگی خدا بر اساس آن اجتهاد عمل کنند».

  همچنین بر اهمیت این مساله تاکید کردید که «هر کدام از مسلمانان - در هر کشور اسلامی که زندگی کند- باید بداند که سرنوشت ساکنان تمامی کشورهای اسلامی یکسان است. پناه بر خدا، اگر دشمن به یکی از این کشورها حمله کند، بین ساکنانش تفاوت [مذهبی] قائل نمی‌شود. بنابراین سرنوشت ملت‌های اسلامی یکی است. ملت‌های اسلامی قضا و قدری جز همکاری و یاری یکدیگر ندارند. همگی باید بدانند که اموری وجود دارد که می‌توانند حول محور آن گرد هم آیند و آن منافع عمومی ملت‌هاست. به گونه‌ای که میان‌شان کینه و کشتار و خونریزی نباشد. جسارت به انجام این امور پیدا نکنند و به آنچه موجب هلاکت یکدیگر است دامن نزنند».

  من هم به عنوان مبلّغ وحدت اسلامی، بر خود واجب دیدم، تشکر و تقدیر خالصانه‌ام را به جنابعالی ابراز کنم، با شما هم صدا شوم و تاکید کنم، ما هم به دیدگاه فقهی و اعتقادی را که مطرح کردید، اصرار می‌ورزیم و به عدم جواز تکفیر اهل قبله و حرمت ناسزاگویی و اهانت به رهبران مسلمانان اعتقاد داریم.

  دعوت به برادری اسلامی و تاکید بر حرمت جان و مال و ناموس مسلمانان، واجبی فراموش شده است. امّت اسلامی مدّت‌هاست نیازمند شخصیت‌هایی است که این وظیفه را انجام دهند.

  از خداوند متعال خواهانیم که شما و سایر عالمان سرزمین حرمین شریفین را به تحقق وحدت اسلامی موفق کند چنان‌که این سرزمین پربرکت سرمنشأ توحید بوده است.

   غريب رضا

  مدیر موسسه گفتگوی دینی وحدت

   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :