حمیدرضا غریب رضا
صفحه شخصی
حمیدرضا غریب رضا
صفحه شخصی

آخرین نوشته ها

“خمسه” نماد توسل به پنج تن آل عبا در کشورهای شمال آفریقا

۱۴۰۰-۰۵-۱۴ خاطرات
“خمسه” نماد توسل به پنج تن آل عبا در کشورهای شمال آفریقا

خمسه، پنجه دستی است که نماد پنج تن آل کساء می باشد. در تونس و مصر و دیگر کشورهای شمال آفریقا در اندازه ها و شکل های مختلف بسیار به کار می رود. برخی در حجم بزرگ روی دیوار آویزان می کنند، برخی برای تبرک، به شکل گردنبند یا گوشواره و برخی هم به شکل جاکلیدی. ظرف های سفالی زیبا که درون آن هم نقش خمسه بود زیاد دیدم.

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

یادداشت زیر با موضوع “خمسه نماد محبت اهل بیت(ع) در کشورهای شمال آفریقا” از حجت الاسلام و المسلمین «حمیدرضا غریب رضا» نویسنده و فعال فرهنگی جریان های اسلام است. غریب رضا که به زبان عربی تسلط کامل دارد با تأسیس موسسه فرهنگی “گفتگوی دینی” به دنبال آن است تا جایگاه اسلام، تشیع و ایران را در دنیای معاصر معرفی کند. وی همچنین با بسیاری از نخبگان معتدل جهان اسلام در داخل و خارج از کشور، بر اساس گفتمان اسلام ناب و الگوی اندیشه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در نشست ها و سمینارهای مختلف ارتباط فکری و فرهنگی برقرار کرده است.

متن یادداشت حجت الاسلام غریب رضا به شرح ذیل است:

«یکی از ویژگی های فرهنگ عمومی مردم در کشورهای شمال آفریقا محبت سرشارشان به اهل بیت پیامبر علیه و علیهم السلام است. پناه آوردن مردم به مزارهای اهل بیت(ع) در این کشورها جزو آداب و رسوم و فرهنگ دینی و ملی آنها شده است. خمسه، پنجه دستی است که نماد پنج تن آل کساء می باشد. در تونس و مصر و دیگر کشورهای شمال آفریقا در اندازه ها و شکل های مختلف بسیار به کار می رود. برخی در حجم بزرگ روی دیوار آویزان می کنند، برخی برای تبرک، به شکل گردنبند یا گوشواره و برخی هم به شکل  جاکلیدی. ظرف های سفالی زیبا که درون آن هم نقش خمسه بود زیاد دیدم.

وقتی شخصی احساس کند طرف مقابلش نگاه خوبی ندارد و چشم زخم می زند، دستش را در مقابل چهره طرف مقابل گرفته و می گوید: “خمسة في عينك” يا “خمسة و خميسة” يعنی به بركت اين پنج تن شر چشم زخمت دفع بشود.

این خمسه را یکی از دوستان تونسی به من هدیه داد که برای تبرک روی شیشه ماشین نصب کرده ام.»

یک دیدگاه بنویسید